eur:
404.38
usd:
374.11
bux:
76509.14
2024. november 7. csütörtök Rezső
Munkások dolgoznak az orosz földgázt Ukrajna és Lengyelország megkerülésével Németországba szállító Északi Áramlat-2 gázvezeték fogadóállomásánál a németországi Lubminban 2019. március 26-án. Finnország partvidékénél 2018 szeptemberében kezdődött meg az Oroszországot Németországgal összekötő földgázvezeték tengeri szakaszának lefektetése. Az Északi Áramlat-2 egy 9,5 milliárd eurós projekt, amelynek keretében két új, összesen évi 55 milliárd köbméter szállítási kapacitású vezetékkel bővítik a Balti-tenger fenekén húzódó Északi Áramlatot, amelynek vezetéke az oroszországi Viborgból indul és a németországi Greifswald mellett fekvő Lubminnál éri el a német partot. A gázvezetékből már 600 kilométert, a teljes hossznak mintegy a felét már lefektették.
Nyitókép: MTI/EPA/Clemens Bilan

Az Opus Global megvette Magyarország legnagyobb földgázelosztóját

"A tiszántúli gázhálózat megvásárlása szilárd alapot jelent az OPUS GLOBAL Nyrt. energetikai divíziójának további bővítésére és régiós jelenlétünk erősítésére" - közölte a vállalat.

Az OPUS GLOBAL Nyrt. adásvételi szerződést írt alá a svájci központú MET Csoporttal az MS Energy Holding AG 50 százalékának megvásárlásáról, amellyel a tőzsdei társaság 49,57 százalékos részesedést szerez a TIGÁZ Földgázelosztó Zrt.-ben. A 2021. március 11-én aláírt megállapodás értelmében az OPUS a tranzakció zárásakor irányítási jogot is szerez a földgázelosztó társaságban. Ezzel egyidejűleg a tőzsdei társaság igazgatósága döntött a TITÁSZ Áramhálózati Zrt.-t - sikeres tranzakció esetén - tulajdonló OPUS Energy Kft. létrehozásáról is.

Az OPUS GLOBAL közölte: a TIGÁZ Magyarország legnagyobb vezetékes földgázelosztója, az ország észak-keleti régiójában végez földgáz elosztási engedélyes tevékenységet. A leghosszabb, több mint 33 ezer kilométeres hálózatot üzemeltető társaság megvásárlásával az OPUS GLOBAL Nyrt. megkezdte energetikai portfoliójának újbóli feltöltését, az ügylettel a holding hosszú távú elkötelezettségét fejezi ki a hazai energetikai befektetések területén.

A közlemény idézi Dzsubák Attila Zsoltot, az OPUS GLOBAL Nyrt. vezérigazgatóját, aki az akvizícióról elmondta: "A TIGÁZ az OPUS eszközportfóliójának értékes eleme lesz, amely kiszámítható, stabil bevételt biztosítva, jelentős mértékben járul hozzá cégcsoportunk eredménytermelő képességéhez. A tiszántúli gázhálózat megvásárlása szilárd alapot jelent az OPUS GLOBAL Nyrt. energetikai divíziójának további bővítésére és régiós jelenlétünk erősítésére. Stratégiai célunk ugyanis, hogy társaságunk hosszútávon a hazai energetikai piac meghatározó szereplőjévé váljon."

Közölték, az OPUS GLOBAL Nyrt. Magyarország keleti régiójára növekedési potenciálként tekint, a cégcsoport egyéb, helyi érdekeltségei pedig további szinergiákat is biztosítanak az új leányvállalat számára. A TIGÁZ a hazai gázvezeték-üzemeltetők közül az egyik legeredményesebb, 2019-ben a társaság árbevétele 32 milliárd forint, üzemi eredménye 6,7 milliárd forint, adózott eredménye pedig 2,3 milliárd forint volt.

A tájékoztatás szerint az OPUS GLOBAL Nyrt. célja a társaság kiszámítható bevételtermelő képességének biztosítása és növelése, további hálózatfejlesztési beruházások végrehajtásával. A tranzakció a Gazdasági Versenyhivatal jóváhagyását követően, várhatóan március 31-én zárul, a társaság ezt követően OPUS TIGÁZ Gázhálózati Zrt. néven folytatja földgázelosztói tevékenységét.

Az OPUS GLOBAL Nyrt. 2020. december 23-án tett kötelező érvényű ajánlatot az E.ON Beteiligungen GmbH-nak az E.ON Tiszántúli Áramhálózati Zrt. (TITÁSZ) részvénycsomagjának megvásárlására. A tranzakciós folyamat technikai lépéseként a tőzsdei társaság igazgatósága döntött arról, hogy a Status Energy Kft.-vel közösen ötven-ötven százalékos tulajdoni arányban létrehozza az OPUS Energy Kft.-t, amely cégen keresztül kívánja tulajdonolni a tiszántúli áramhálózati vállalatot. Mind a TIGÁZ, mind a TITÁSZ az OPUS eszközportfóliójának értékes eleme lesz, amely kiszámítható, stabil bevételt biztosítva, jelentős mértékben járul majd hozzá a tőzsdei cég eredménytermelő képességéhez. A tranzakciók zárását követően az OPUS GLOBAL Nyrt. a hazai energetikai piac meghatározó szereplőjévé válik.

Az OPUS GLOBAL Nyrt. Magyarország egyik legtőkeerősebb tőzsdei befektetési holdingja, a Budapesti Értéktőzsde 5. legnagyobb vállalata. A tőzsdei társaság a befektetéseit a magyar gazdaság stratégiai ágazataiban valósítja meg olyan cégeken keresztül, amelyek piacvezetők vagy különleges kulcs-pozícióval rendelkeznek. A stratégiai befektetések során arra törekszik, hogy többségi tulajdont szerezzen az adott cégekben, biztosítva ezzel az operatív döntések feletti felügyeletet. Az OPUS GLOBAL Nyrt. portfoliójában a turisztikai, élelmiszeripari, építőipari és energetikai, valamint vagyonkezelési divíziók és vállalatai 2019. évben összesen 24 milliárd forint EBITDA eredményt értek el.

Címlapról ajánljuk
Áll a bál Németországban: a CDU/CSU már januárban új választást tartana

Áll a bál Németországban: a CDU/CSU már januárban új választást tartana

Az Olaf Scholz kancellár által menesztett szabad demokrata pénzügyminiszter nem adja fel. Christian Lindner, aki a liberális FDP elnöke, máris jelezte, hogy pártját sikere akarja vezetni a jövő év első negyedében tartandó rendkívüli parlamenti választásokon. Az ellenzék januári választásokat sürget, az államfő felelősségteljes pártpolitikai magatartást.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.07. csütörtök, 18:00
Magyarics Tamás
külpolitikai szakértő, az Eötvös Loránd Tudományegyetem emeritus professzora
Kiszivárogtak Trump forgatókönyvei a háború lezárására, Budapestre érkezett Zelenszkij – Híreink az orosz–ukrán háborúról csütörtökön

Kiszivárogtak Trump forgatókönyvei a háború lezárására, Budapestre érkezett Zelenszkij – Híreink az orosz–ukrán háborúról csütörtökön

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök csütörtökön Budapestre érkezett, ahol részt vesz az Európai Politikai Közösség (EPK) csúcstalálkozóján. Zelenszkijt a Puskás Aréna előtt Orbán Viktor fogadta. A The Wall Street Journal belső források alapján több forgatókönyvet is ismertetett, amelyek Donald Trump asztalán hevernek az ukrajnai háború gyors lezárására. Sztáray Péter, a Külgazdasági és Külügyminisztérium biztonságpolitikáért felelős államtitkára egy konferencián azt mondta, már fordult elő olyan, hogy egy Magyarországnak szánt, kifizetett, legyártott fegyvercsomagot Ukrajnának adott egy európai hadiipari vállalat. A Kaszpi-tónál szerdán végrehajtott ukrán dróncsapás Irán Oroszországba tartó fegyverszállítási útvonalait érinthette. Vlagyimir Putyin orosz elnök állítólag ismerősein keresztül informálisan gratulált Donald Trumpnak elnökválasztási győzelméhez. Újabb két település került orosz kézre Donyeck megyében, az ukrán erők egy részét bekerítés fenyegetheti. Csütörtökre virradó éjjel dróntámadás érte Kijevet, amelyben egy lakóépületet is találat ért. Cikkünk folyamatosan frissül az ukrajnai háború aktualitásaival.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×