eur:
411.19
usd:
392.62
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Egy vásárló fizet Nyíregyháza egyik gyógyszertárában 2012. szeptember 28-án.
Nyitókép: MTI Fotó: Balázs Attila

Ég és föld lesz a különbség patika és patika között

Nagyon elhúznak a klinikai és a kórházi gyógyszerészek fizetései a jövő év januárjában életbe lépő egészségügyi szolgálati jogviszony miatt. Egy 11–15 éve a pályán lévő gyógyszerész bruttó fizetése megközelíti az egymillió forintot, míg a közforgalmú gyógyszertárakban dolgozók bére nettó 400 ezer forint.

Hatalmas bérfeszültséget fog okozni a gyógyszerészek között a január 1-től érvényes új egészségügyi szolgálati jogviszony – írja a Világgazdaság.

Eszerint 2021-től

a klinikai vagy kórházi gyógyszerészek legalacsonyabb bruttó fizetése 481 ezer forint lesz, a legmagasabb – több mint negyven év munkaviszony után – pedig 1,6 millió forint.

Az új orvostörvény szerint a bérek 2023-ig folyamatosan emelkednek, 2023-ban egy kezdő gyógyszerész már bruttó 687 ezer forintot is kereshet. Ágazati adatok szerint Magyarországon 106 intézeti gyógyszertár van, ahol körülbelül ötszáz gyógyszerész dolgozik.

Országszerte összesen 2300 működési engedéllyel rendelkező patika van, a gyógyszerészek száma pedig 7500-ra tehető.

Az állami és a magánszektorban dolgozó gyógyszerészek bére között már akkor szétnyílt az olló, amikor néhány évvel ezelőtt rendezték a közalkalmazottak fizetését – mondta a gazdasági napilapnak Nagy Gabriella, a négy fővárosi patikát működtető Tükör Patikák hálózat tulajdonosa. Ma egy alkalmazott gyógyszerész a magánszektorban átlagosan nettó 380-400 ezer forintot keres, de abból az árrésből, amelyből egy kis és közepes forgalmú patika gazdálkodik, nem lehet magasabb bért kifizetni – tette hozzá.

A gyógyszerészszektorra jellemző, hogy az ott dolgozók többsége a kisadózó vállalkozások tételes adóját, a katát választja, és több patikában is dolgozik. Munkabérük eléri az óránkénti négyezer forintot, de

a magánpatikák többsége még így is jelentős munkaerőhiánnyal küzd.

Az átlagos gyógyszertárak árbevételének és árréstömegének jelentős részét – közel 65 százalékát – a támogatott készítmények teszik ki, az árrésen pedig évek óta nem emeltek, sőt inkább csökkentették – hangsúlyozta Nagy Gabriella.

A patikák nem tudják követni a klinikai és kórházi gyógyszerészek bértábláját, mert a gyógyszertári ágazatban ennek a béremelésnek nincs meg a fedezete – mondta a Világgazdaságnak Hankó Zoltán, a Magyar Gyógyszerészi Kamara (MGYK) elnöke. A kamara már az év elején jelezte az Emberi Erőforrások Minisztériumának, hogy az ágazat eredményességének fenntartásához, valamint ahhoz, hogy a közforgalmú gyógyszertárakban dolgozók fizetése felzárkózzon az egészségügyi bérátlaghoz, 36 milliárd forint pluszforrásra lenne szükség.

A kamara elnöke szerint a jövőben a kis- és közepes gyógyszertárak működése kritikussá válhat, a kisebb patikákban már most is érezhető a bérfeszültség.

Az egyenlőtlen fizetések miatt csökkenhet a gyógyszerészszakma iránti érdeklődés, és újra beindulhat az elvándorlás külföldre.
Címlapról ajánljuk
Szakad a hó az országban, az elakadt kamionok már több utat blokkolnak

Szakad a hó az országban, az elakadt kamionok már több utat blokkolnak

Péntek hajnalban megérkezett a nagy havazás. Számos helyen akadtak el, csúsztak árokba járművek, kidőlt fák akadályozzák a közlekedést több úton.

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×