A háztartások hitelállománya a negyedév során 108 milliárd forinttal, az év egészében összesen 424 milliárd forinttal emelkedett a hiteltranzakciók hatására. Ennek eredményeképpen
az állomány 7,3 százalékkal nőtt 2018-ban, ez több mint 400 milliárd forintos összegszerű növekedést jelent.
A lakáshitel-kibocsátás 31 százalékkal bővült az év egészében 2017-hez viszonyítva, így 850 milliárd forintot tett ki, ezzel pedig nominálisan elérte a 2008. évi szintet. A jelenlegi hitelciklusban azonban a 2008-as globális pénzügyi válság előtti időszakkal ellentétben a hatályos adósságfék-szabályok gátat szabnak a lakosság túlzott eladósodásának.
A személyi kölcsönök éves kibocsátása másfélszeresére emelkedett 2017-hez képest,
amiben szerepet játszik a kamatszint csökkenése és a maximális szerződéses összeg emelkedése, amelyek hatására ez a termék versenyképessé vált akár lakáscélhoz kapcsolódó felhasználásra is.
A lakossági piacon a minősített fogyasztóbarát lakáshitelek továbbra is népszerűek, az utolsó negyedévben gyakorlatilag az összes új lakáshitel ilyen - éven túli kamatfixálás mellett nyújtott - hitel volt. Ezen belül az 5 éven túl fixált kamatozású hitelek aránya is 60 százalék fölé emelkedett a negyedik negyedévben.
Banai Ádám, a jegybank igazgatója az InfoRádióban elmondta: bár a jelenlegi termékpalettán még megvannak, és a meglévő állományban jelentős részarányt képviselnek a változó kamatozású termékek, de annyira domináns a fix kamatozású hitel, hogy elképzelhető, hogy az előzőt idővel nem fogják kínálni a bankok.
Az MNB a versenyképességi programjában is foglalkozott a hitelkiváltással, olcsóbbá és egyszerűbbé próbálják tenni, így segítve abban, hogy a lakosság átválthasson fixált kamatozású hitelekre.