Infostart.hu
eur:
354.24
usd:
310.54
bux:
137704.12
2026. június 23. kedd Zoltán
Nyitókép: Getty Images

Életveszélyes trend terjed a fiatal autósok között, a következmények lesújtóak

A fiatalok egyre gyakrabban ismerik be nyíltan, hogy útközben sokszor a telefonjukra figyelnek, a figyelmetlenül okozott halálos balesetekért pedig főleg a 15 és 20 év közötti korosztály a felelős egy amerikai kutatás szerint.

Az már egyáltalán nem meglepő, hogy az okostelefonok manapság sokféle helyzetben elterelik az emberek figyelmét, de egy új amerikai kutatás különös jelenségre hívta fel a figyelmet. A fiatalok a volánnál ülve már TikTok-videókat, sőt élő közvetítéseket is néznek útközben – írja a Carscoops cikke alapján a Totalcar.

Az amerikai közlekedésbiztonsági hivatal (NHTSA) adatai alapján 2023-ban 3275 haláleset és több mint 300 ezer sérülés történt figyelmetlen vezetés miatt az Egyesült Államokban. Az emberek egyre gyakrabban nyomkodják a telefonjaikat vezetés közben: sokan sms-eznek, interneteznek vagy néznek különböző videókat.

A fiatalok főleg az Instagramon, a Snapchaten és a TikTokon nézelődnek vezetés közben.

Joel Feldman ismert előadóként rendszeresen megnyilvánul a témában, amióta a lánya 2009-ben hasonló okból halt meg egy balesetben. Azt tapasztalja, hogy a fiatalok egyre gyakrabban ismerik be nyíltan, hogy útközben a telefonjukra figyelnek, miközben szerinte öt évvel ezelőtt ez még nem volt ennyire nyilvánvaló.

Az NHTSA kutatása szerint

különösen a 15 és 20 év közötti korosztályt érinti a jelenség, a figyelmetlenül okozott halálos balesetek legnagyobb részét ők okozzák, de még a 20-as éveikben járó fiatal felnőtteknél is egészen magas az arány.

A kutatást végző szakemberek véleménye szerint a helyzetet tovább rontja az érintőképernyős készülékek rohamos terjedése, ugyanis a használatuk a reakcióidő lényeges romlásához vezet. Egyes tanulmányok szerint ilyen szempontból károsabbak, mint az alkohol vagy a kábítószer. Már az amerikai törvényhozók sem tétlenkednek, és néhány államban napirendi pontra került a vezetőülésből történő streamelés, élő közvetítés betiltása.

Címlapról ajánljuk
Magyar Péter a parlamentben: hazánk újra elrabolt nyugat lett

Magyar Péter a parlamentben: hazánk újra elrabolt nyugat lett

A kormányfő a gödöllői V4-ülés előtt az Országgyűlésben a régiós együttműködést választotta napirend előtti felszólalása témájául. Kijelentette: Magyar Péter: Közép-Európa jelen van, erős, és készen áll arra, hogy saját jövőjét alakítsa.
inforadio
ARÉNA
2026.06.23. kedd, 18:00
Apáti Ferenc
a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke
Megvan, mire költene azonnal több pénzt a magyar egészségügyben az államtitkár

Megvan, mire költene azonnal több pénzt a magyar egészségügyben az államtitkár

Átfogó helyzetfelméréssel és egy részletes "országleltár" elkészítésével tervezi elindítani a szakmai munkát az új Egészségügyi Minisztérium a magyar egészségügyi ellátórendszert illetően, miközben az intézményi működési adatok súlyos strukturális és területi egyenlőtlenségeket, valamint jelentős rejtett humánerőforrás-hiányt mutatnak - derült ki Buga László az Egészségügyi Minisztérium kórházi fekvő- és járóbeteg szakellátásért felelős államtitkárának IME konferenciáján. Azt is hangoztatta, hogy a legfontosabb prioritás a szakdolgozói béremelés.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×