Infostart.hu
eur:
353.83
usd:
310.78
bux:
139790.13
2026. június 28. vasárnap Irén, Levente

Moszkvában befagyott több bankautomata

A Moszkvára köszöntött hidegben kezdenek befagyni a bankjegykiadó automaták, amitől érdekesen működnek: csak nagyobb összegeket nem hajlandó kiadni a több tucat "mirelitmasinának" a zöme, és csupán néhány nem ad semmit.

A hét második felében többször is mínusz 17-20 Celsius-fok körüli hideg volt az orosz fővárosban. A pár tucat utcai automata csak elenyésző része az összesnek. A befagyott, de kisebb összegeket azért adó gépek "fukarsági" szoftverére van magyarázat.

A Moszkovszkij Komszomolec című lapnak egy szakértő elmagyarázta, hogy a nagyobb értékű bankjegyeket tároló acéldoboz az automatákban a borításhoz közel, lent helyezkedik el, ezért ennek a pénzkiadó mechanizmusa fagy be elsőként.

A kisebb értékű bankjegyek széfje feljebb van, ezért csak jóval később bénul meg a hidegtől. Minden más általában a nagy hidegben is működik, így a pénzfelvételt elkönyveli a berendezés, csak éppen a pénzt nem adja ki.

Az illető szerint bizonyos típusú automatákban vannak is fűtő berendezések, de az oroszországi nagy hidegekkel nem birkóznak meg. Az automatákat ugyanis a szakértő szerint túlnyomórészt Kínában és Magyarországon gyártják, és nem tesztelik, hogyan működnek farkasordító hidegben.

Hasonló helyzet volt már 2006-ban is Oroszországban. Az egyes bankok szakemberei akkor különféle megoldásokat dolgoztak ki: volt olyan bank, amely pótlólagosan, minden tűz- és áramvédelmi előírásnak megfelelő fűtőelemeket helyezett el az automaták pénz tárolására szolgáló széfjeiben.

Szakértői tanács: nagy hidegben az egyetlen biztos megoldás, ha a fűtött helyiségekben lévő automatákhoz fordulnak az ügyfelek, vagy legalább olyat keresnek, amelyiknek csak az eleje van az utcán.

Címlapról ajánljuk
A világuralomhoz energia kell – kiújult a plutóniumos atomvita

A világuralomhoz energia kell – kiújult a plutóniumos atomvita

A XIX. századot a szén, a XX. századot az olaj, a XXI. századot pedig az áram döntheti el. Kína már nemcsak gyárakat épít gyorsabban, hanem az őket tápláló energiarendszert is, azaz erőműveket, hálózatokat, transzformátorokat. Amerika még mindig a világ legerősebb technológiai ökoszisztémája, de az AI-korszakban a zseniális algoritmus nem sokat ér, ha nincs elég olcsó és stabil energia a futtatásához. A plutóniumos atomvita visszatérése azt jelzi, hogy Washingtonban is kezdik érteni: a digitális gazdaság alapjai nagyon is analógok.
inforadio
ARÉNA
2026.06.29. hétfő, 18:00
Kovács Károly
a Magyar Víz- és Szennyvíztechnikai Szövetség elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×