Infostart.hu
eur:
354.22
usd:
310.7
bux:
139625.26
2026. június 26. péntek János, Pál

Evolúció vagy teremtéselmélet: mit oktasson az iskola?

A Darwin-év alkalmából készült nemzetközi felmérés eredményei szerint erősen megosztja a felnőtt társadalmat, hogy mit kellene tanítani a gyerekeknek az iskolában a világ létrejöttéről. Sokak egyetlen elmélet, mások különféle elméletek párhuzamos oktatására szavaznak.

A British Council megbízásából tíz országban készült felmérés eredményei szerint erősen megosztja a felnőtt társadalmat az a kérdés, hogy a földi élet kialakulásáról és eredetéről mit és hogyan kellene tanítani a fiatal generációknak az iskolában. A válaszadók fele ugyanis az evolúcióelméletet a teremtéselmélettel párhuzamosan oktatná az iskolákban - számol be az ELTE TÁTK hírlevele.

A felmérés szerint a 11 ezer, 18 éven felüli megkérdezett közül a többség, mintegy hétezer fő állította, hogy valamelyest ismeri Darwin elméletét a fajok eredetéről. Az 53 százalékuk úgy vélte, az evolúcióelmélet mellett más fejlődés- illetve teremtéselméleti tanokat is meg kell ismertetni a diákokkal. Az állítással egyetértők aránya Argentínában volt a legmagasabb (68 százalék), és Spanyolországban a legalacsonyabb (38 százalék). Darwin hazájában, Nagy-Britanniában pedig a megkérdezettek 60 százaléka támogatná a többszintű ismeretszerzést.

A kizárólag az evolúcióelmélet megismertetésére korlátozódó oktatást legnagyobb arányban Indiában és Spanyolországban támogatnák. Az indiaiak 49, a spanyolok 42 százaléka gondolja úgy, hogy egyedül Darwin elméletét kell iskolai szinten is tanítani. Kínában és Dél-Afrikában viszont a válaszadók mintegy 20 százaléka úgy vélte Darwin elméletét egyáltalán nem, de más elgondolásokat oktatni kellene a diákoknak.

Egyiptomban a megkérdezettek 27 százaléka úgy vélte, a világ kialakulásáról szóló elméleteket egyáltalán nem szükséges beemelni az iskolai oktatásba.

Címlapról ajánljuk
Hogy lesz tényleg olcsóbb a gyümölcs és a zöldség? Magyar Péter szerint „top prioritás”

Hogy lesz tényleg olcsóbb a gyümölcs és a zöldség? Magyar Péter szerint „top prioritás”

A kormány továbbra is azt tervezi, hogy 27 százalékról 5-re csökkenti a zöldség és a gyümölcs általános forgalmi adóját – erősítette meg Magyar Péter miniszterelnök az InfoRádió kérdésére válaszolva, erről a szakmának is megvan a véleménye.

Itt a mai térkép: 38 fok is lehet, az ország nagy részén már másodfokú riasztás van érvényben

A friss előrejelzések szerint még jobban rákapcsol a forróság, az Alföldön hétfőn és kedden 42, akár 43 fok sem kizárt. Pénteken a legmagasabb nappali hőmérséklet 33 és 38 fok között alakul. Késő estére általában 23 és 28 fok közé hűl le a levegő.
inforadio
ARÉNA
2026.06.26. péntek, 18:00
Gaál Áron
a HungaroMet Zrt. időjárás-előrejelző osztályának vezetője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×