Infostart.hu
eur:
354.14
usd:
310.48
bux:
137941.37
2026. június 23. kedd Zoltán

Hogyan válhat az egészséges táplálkozás betegséggé?

Kevesen tudják, hogy az egészséges táplálkozás iránti szenvedély is súlyos étkezési rendellenességhez vezethet.

Azok, akik komplett ételcsoportokat nem hajlandóak enni, vagy túlságosan is aggódnak az élelmiszerek "tisztasága" miatt, mentális és fizikai egészségüket veszélyeztetik - állítják brit kutatók, akik szerint ma már nemcsak az anorexia és a bulémia a legelterjedtebb és legismertebb táplálkozási zavar.

Létezik az úgynevezett orthorexia nervosa is - azok tartoznak ebbe a csoportba, akik betegesen törekednek arra, hogy mindig helyesen táplálkozzanak és a "legtisztább" élelmiszereket vegyék magukhoz.

A betegesen egészségesek általában 30-on felettiek, tanultak és középosztálybeliek - írja a Daily Mail. Amíg az anorexiások az elfogyasztott étel mennyiségére figyelnek, addig az orthorexiában szenvedők az étel minőségére koncentrálnak.

Egyéne válogatja, hogy melyik ételt vagy ételcsoportot választják, de a legtöbbjüket az a kényszer hajtja, hogy csak és kizárólag az általuk legegészségesebbnek tartott élelmiszert egyék. Így száműzhetik az étrendjükből a cukrot, a sót, a koffeint, az alkoholt, a gabonát, a glutént, az élesztőt, a szóját és a tejterméket, de tiltólistára kerülhetnek a növényvédőszerekkel vagy mesterséges anyagokkal feldúsított ételek is. Bizonyos esetekben a betegségben szenvedő csak egyféle színű ételeket hajlandó megenni.

Órákon át képesek böngészni a legújabb kutatásokat, a boltok kínálatait, és hosszú menüket állítanak maguknak össze.

Bár ezek furcsa szokásoknak tűnnek, valójában komoly egészségügyi következményei lehetnek. A komplett ételcsoportok mellőzése ugyanis rosszul tápláltsághoz vezethet, míg a szigorú táplálkozási szabályrendszer szinte lehetetlenné teszi, hogy étteremben egyen.

Címlapról ajánljuk
Kulcsfontosságú, kétharmados ügyekben is döntött az Országgyűlés – itt a lista

Kulcsfontosságú, kétharmados ügyekben is döntött az Országgyűlés – itt a lista

A kormány sok feladatára tekintettel rendkívüli ülést tartott hétfő után kedden is az Országgyűlés, amelyen délelőtt elfogadták az előző nap tárgyalt törvényjavaslatokat.
inforadio
ARÉNA
2026.06.23. kedd, 18:00
Apáti Ferenc
a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke
Tisza-kormány: megszavazták a médiatörvényt, gyökeresen átalakul a közmédia

Tisza-kormány: megszavazták a médiatörvényt, gyökeresen átalakul a közmédia

Kedden Gödöllőn, a Grassalkovich-kastélyban rendezi meg Magyar Péter miniszterelnök a Visegrádi Négyek újraindított csúcstalálkozóját, ahol a lengyel, a cseh és a szlovák kormányfőt fogadja. A bejelentett ülésezési rend szerint folytatódik az Országgyűlés plenáris ülése is, amelynek napirendjén szerepelhet a referencia-kamatstop, a politikai hirdetések szabályozása és a közmédiára vonatkozó szabályok módosítása. A háttérben ott a hétfőn meghirdetett Tisztítótűz-művelet: társadalmi egyeztetésen a Nemzeti Vagyonvisszaszerzési és Védelmi Hivatal (NVVH) felállításáról szóló tervezet, és a 17. alaptörvény-módosítás is. Percről percre tudósítunk a fejleményekről.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×