Infostart.hu
eur:
354.08
usd:
310.03
bux:
0
2026. június 23. kedd Zoltán

Rohamosan nő a fiatal HIV-fertőzöttek száma Magyarországon

Rohamosan emelkedik a fiatal HIV-fertőzöttek száma Magyarországon, az első félévben az újonnan regisztrált fertőzöttek mintegy ötöde húsz év alatti volt az ország legnagyobb szűrőhelyén - mondta Újhelyi Eszter, a Nemzeti AIDS Bizottság titkára. A szakértő annak kapcsán nyilatkozott a távirati irodának, hogy a magyar HIV-fertőzötteket ellátó Szent László Kórház idén is szervez ingyenes szűrést a Szigeten.

A fiatal fertőzöttek száma egyebek mellett azért emelkedik rohamosan, mert évek óta nincs prevenció Magyarországon. A felvilágosító programok elmaradásának következményei pedig most jelentkeznek - mondta Újhelyi Eszter.

Az elmúlt időszakban egyre több friss fertőzöttet találnak, olyanokat, akik egy-két hónapon belül kapták el a halálos kórt. Sokan ugyanis nem védekeznek, hanem "óvszer helyett használják a szűrést" - hangsúlyozta a szakértő.

Komoly probléma, hogy nemcsak az állampolgárok nem ismerik a betegséget, de sokszor az orvosok sem ismerik fel a tüneteket. Az emberek nincsenek tisztában a betegség következményeivel, az azzal járó következményekkel - tette hozzá.

Egyelőre csak az első negyedévről állnak rendelkezésre hivatalos összesített adatok Magyarországon. Ezek szerint az első három hónapban 35 új HIV-pozitívot találtak. Ezzel 1665-re emelkedett a regisztrált HIV-fertőzöttek száma Magyarországon - mondta a szakértő.

Az első negyedéves adatok nagyjából megegyeznek az elmúlt év azonos időszakával. Az azóta eltelt időszak szűrései viszont azt mutatják, hogy idén is több fertőzöttet találnak majd a tavalyi 145-nél - mutatott rá.

Az újonnan regisztrált fertőzöttek döntő többsége továbbra is a meleg férfiak köréből kerül ki, de egyre több olyan esettel találkoznak, amikor középkorú nők afrikai partnerétől kapták el a vírust - hangsúlyozta Újhelyi Eszter.

A bizottsági titkár arról is beszélt, hogy a hagyományoknak megfelelően a magyar HIV-fertőzötteket ellátó Szent László Kórház idén is rendez szűrést a Sziget fesztiválon. Idén egyebek mellett a Pluss Alapítvánnyal közösen tartanak HIV-szűrést a fesztivál öt napján. Idén összesen 850 teszttel készültek. Ebben az évben nemcsak az ujjbegyből vett vérből állapítják meg, hogy fertőzött-e valaki, hanem bemutatnak egy új eljárást is, amely a nyálból mutatja ki a vírust - mondta Újhelyi Eszter.

Évente több száz HIV-tesztet végeznek el a Szigeten, eddig két fertőzöttet találtak - tette hozzá.

A vizsgálatokon kívül kérdőívekkel igyekeznek felmérni, hogy a fiatalok mennyire tájékozottak a kérdésben. Nemcsak magyar, de angol és német nyelven is igyekeznek segíteni az érdeklődőknek. Idén először HIV-fertőzöttekkel is beszélgethetnek négyszemközt a fiatalok - mutatott rá Újhelyi Eszter.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Szabados Gábor: fellélegezhetnek a klubok, átmeneti, mindössze egyéves tévéközvetítési szerződés sem kizárt

Szabados Gábor: fellélegezhetnek a klubok, átmeneti, mindössze egyéves tévéközvetítési szerződés sem kizárt

Elképzelhető, hogy a még mindig a reális piaci ár feletti, 6 milliárdos tévéközvetítési csomag azért szükséges, hogy anyagilag ne roppantsa meg azonnal a csökkentés a hazai fociklubokat – mondta az InfoRádióban a sportközgazdász. Úgy véli, ha kivételesen csak egy évre szólna a közvetítési jogok odaítélése, azzal több milliárd forintot spórolhatna az állam, a kluboknak pedig biztosítanának átmeneti időt arra, hogy alkalmazkodjanak az új helyzethez, ami átgondoltabb, takarékosabb gazdálkodást követel.

Közmédia, EU-pénzek, politikai reklámok, üzemanyagár – forró nap vár a parlamentre

A hétfői viták után a képviselők kedden többek között az országgyűlési vizsgálóbizottságok hatékonyabbá tételéről, a gyűlöletkeltésre alkalmas politikai reklámok visszaszorításáról, valamint a közmédia átalakításáról szóló indítványokról is szavazhatnak. A védett üzemanyagár kivezetéséről szóló törvényjavaslatról is dönthet az Országgyűlés kedden.
inforadio
ARÉNA
2026.06.23. kedd, 18:00
Apáti Ferenc
a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke
Terták Elemér: még egyszer az állami árszabályozásról

Terták Elemér: még egyszer az állami árszabályozásról

A magyar kormány által bevezetett kamatstop, üzemanyag-árstop és árrésstop megszüntetése világossá teszi: létezik egy kiszámíthatóságra és piaci versenyre épülő alternatív gazdaságpolitikai út. Az árkorlátozásokra valójában nem a globális válságok, hanem nagyrészt a kormányzat saját hibái – az inflációt szító pénzosztogatás, az elhibázott kamatpolitika és a választási szempontú beavatkozások – miatt volt szükség. A gazdaságtörténet Diocletianustól napjainkig bizonyítja, hogy az árkorlátozások csak tüneti kezelést nyújtanak, hosszabb távon pedig több kárt okoznak, mint hasznot. Elérkezett az idő, hogy a támogatások és korlátozások helyett a piaci teljesítmény határozza meg a boldogulást.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×