Infostart.hu
eur:
354.62
usd:
312.29
bux:
139524.73
2026. június 25. csütörtök Vilmos

Drákói dohányzási tilalom Angliában

Jövő nyártól tilos a dohányzás minden angol vendéglőben, irodában, gyárban, pubban és klubban, még a taxikban is - döntött nagy többséggel a brit parlament alsóháza.

Anglia 53 ezer kocsmájában, 20 ezer magánklubjában, üzemekben és irodákban lesz tiltott a dohányzás, és 50 font, mintegy 18 ezer forint pénzbüntetéssel sújtják majd a szabályszegőket.

A kocsmák körül csak a kerthelyiségekben, illetve a kocsmaajtón kívül, vagyis az utcán lehet dohányozni.

A tilalomról hónapok óta folyt a vita az egészségvédők és a személyi jogok oltalmazói között.

A kormány tartott attól, hogy a parlamentben esetleg felülkerekednek a jogvédők, ezért eredetileg csak olyan vendéglátóipari egységekre vonatkozott volna a tilalom, ahol ételt is felszolgálnak.

De mivel nincs kétség affelől, hogy a dohányzás tüdőrákot és szívbetegségeket okozhat, ezért az általános tilalmat mintegy kétszáz szavazatos többséggel fogadta el a képviselőház.

A brit rákkutatási tanács az utóbbi ötven év legfontosabb közegészségügyi lépésnek nevezte a tilalmat.

A szívgyógyászati alap vezetője közölte: a képviselők részéről ez volt a legszebb Valentin-napi ajándék a pubok és klubok pultosai számára, akik eddig rákényszerültek a passzív dohányzásra.

A kormány azt reméli, hogy Angliában ezután még többen szoknak le a dohányzásról.

Ugyanakkor a füstölés szabadságát védelmező Forest elnevezésű szervezet állítja, hogy a cigaretta, a szivar vagy a pipa rabjai tovább füstölnek majd otthon vagy a szabadban.

Írországban már érvényben van a dohányzási tilalom, Skóciában a jövő hónapban kezdődik, Angliában 2007 nyarán, a walesi regionális parlament honatyái pedig még nem döntöttek.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
inforadio
ARÉNA
2026.06.25. csütörtök, 18:00
Mészöly Géza korábbi válogatott labdarúgó, edző
Újvári Gábor újságíró, sportvezető
Leszúrt a forint, mi lehet a háttérben?

Leszúrt a forint, mi lehet a háttérben?

Kéthetes mélypontja közelében indítja a csütörtököt a forint árfolyama az euróval és a dollárral szemben is. Hazai fronton a mai nap legfontosabb eseménye az MNB Inflációs jelentésének megjelenése lesz, emellett a nemzetközi geopolitikai hírek és az amerikai inflációs adatok mozgathatják a devizaárfolyamokat. Eközben az amerikai dollár erőteljes emelkedésbe lendült: az amerikai fizetőeszköz átszakította a korábbi technikai ellenállási szinteket az euróval szemben, így csütörtökön már közel egy éve nem látott havi nyereség felé tart. A befektetők arra számítanak, hogy a robusztus amerikai gazdaság miatt tartósan magasak maradnak a rövid távú kamatlábak, miközben a piac a kulcsfontosságú inflációs adatokra vár.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×