Infostart.hu
eur:
355.28
usd:
307.7
bux:
134755.65
2026. június 9. kedd Félix
Diákok ebédelnek Budapesten a Harmat Általános Iskola menzáján 2017. december 19-én. Az intézményben ezen a napon Czibere Károly szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkár sajtótájékoztatót tartott az ingyenes szünidei gyermekétkeztetésről.
Nyitókép: MTI Fotó: Illyés Tibor

A sóval változás jön: bevált a menzareform, de vannak még teendők

Több a menzás és jelentősen csökkent az ételmaradék mennyisége, amellett, hogy egészségesebben étkeznek a gyerekek.

A 2014-es menzarendeletet tavaly februárban újították meg. Az allergiások védelmében megtiltották

  • a dió,
  • a mogyoró és
  • a szezámmag használatát,

valamint

  • bevezették az úgynevezett vitaminpultokat,
  • lehetővé tették az A és B menük közötti választást, illetve
  • egyre több iskolában az önkiszolgálást.

Ez számos eredménnyel járt – mondta az Inforádióban a Magyar Közétkeztetők Szövetségének szakmai vezetője, Feigl Edit.

Ezekkel a változtatásokkal a közétkeztető cégeknek nagyobb lehetőségük van arra, hogy növeljék az elfogadottságot. Ami

még nagy változás volt, hogy lehetővé tették az önkiszolgáló rendszerű étkeztetést, amit meg lehet valósítani az A, B vagy C menü előzetes választásával.

Gyakorlatilag megadják azt a szabadságot a gyermekeknek, szülőknek, hogy választhatnak, illetve a gyermeknek még azt is, hogy mennyit fogyaszt el belőle. Ezen túlmenően természetesen, ha valaki szeretne, akkor tud repetát is igénybe venni. Az élelmiszerhulladék mennyisége is csökkent – tette hozzá a szakmai vezető.

Ahol bevezették az előzetes A, illetve B menü közti választás lehetőségét, ott ez egyrészt növelte az igénybe vevők számát, másrészt pedig általában el is fogyasztják azt, amit választanak, így az ételhulladék, a maradék mennyisége is jelentősen csökkent a mérések szerint. Ahol az önkiszolgáló módszert is bevezették, ott pedig maga az a tény, hogy valaki mennyit tesz a tányérjára, ez is csökkenti az ételmaradék mennyiségét.

A rendelet szerint 2028-ig tovább kell csökkenteni a menzai ételek sómennyiségét, de ehhez először az élelmiszergyártóknak kellene alkalmazkodniuk

– mondta az InfoRádióban Feigl Edit, a Magyar Közétkeztetők Szövetségének szakmai vezetője.

A cikk alapjául szolgáló interjú Herczeg Zsolt készítette.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Magyar Péter napirend előtt: vége a Szuverenitásvédelmi Hivatalnak és a gyűlöletplakátoknak

Magyar Péter napirend előtt: vége a Szuverenitásvédelmi Hivatalnak és a gyűlöletplakátoknak

Két témát tárgyal az Országgyűlés a keddi napon, a Szuverenitásvédelmi Hivatal megszüntetését és az utcai politikai plakátok ügyét. Ennek kapcsán Magyar Péter napirend előtt szólt a parlamentben, hosszan fejtegetve a hivatal haszontalanságának összetevőit és a plakáterdő gyerekekre gyakorolt mérgező hatását.

Resperger István: messze a megoldás Iránban, Trump lépéskényszerben

A politikai és stratégiai célkitűzések tekintetében az Egyesült Államok kevés eredményt tud felmutatni, Iránban pedig már jó ideje áruhiány van, egyre több a probléma a gyógyszerellátással, vagyis a lakosság a mindennapi életben is megérzi a konfliktus negatív hatásait – mondta az InfoRádióban a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Szent István Biztonságkutató Központjának igazgatója. Úgy véli, a diplomácia terén kellene valamilyen megoldást találni, aminek feltétele, hogy mind a két fél engedjen.
inforadio
ARÉNA
2026.07.09. csütörtök, 18:00
Grexa Liliana
ukrán nemzetiségi szószóló
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×