Mindenszentek és halottak napja miatt a hét végén hosszabb nyitvatartással várják a megemlékezőket a temetők. Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) a mécsesek, gyertyák gyújtásából eredő, a temetőkben vagy lakásokban keletkező tüzek megelőzésére figyelmeztetett.
Mukics Dániel az InfoRádióban elmondta: általában az időjárástól is nagyban függ, hogy mennyi tűzeset keletkezik a temetőkben, tavaly például nem volt különösebben sok dolguk a tűzoltóknak az esős, ugyanakkor kifejezetten enyhébb időnek köszönhetően, és a következő napokban is erre lehet számítani az előrejelzések alapján.
Az OKF szóvivője emlékeztetett: tavaly október végén, illetve november elején kissé csapadékosabb volt az időjárás, de csak hét temetőben riasztották tűzhöz a hatóságokat, idén viszont már 54 esetben keletkezett tűz a hazai temetőkben.
A legtöbbször a szemét- és hulladéktárolók vagy a sírhelyeken elhelyezett koszorúk gyulladtak ki,
de előfordultak olyan esetek is, hogy egy-egy mécsesről, gyertyáról terjedt át a tűz a temetők melletti füves, bokros területekre, és így több hektáron keletkezett szabadtéri tűz. A tűzoltó alezredes azt tanácsolja, hogy nagyon figyeljünk a sírhelyre helyezett mécsesekre, gyertyákra, lehetőleg zártabb helyre tegyük vagy fedjük le azokat.
Mukics Dániel azt javasolja, hogy a temetői látogatás során tisztítsuk meg a sírhelyek környezetét a száraz avartól, az elszáradt virágoktól, a régi koszorúktól.
Nagyon fontos, hogy a mécsest vagy a gyertyát mindenképpen mécsestartóban gyújtsuk meg,
és úgy helyezzük el a sírkövön, hogy ne tudjon felborulni vagy eldőlni. Arra is érdemes figyelni, hogy a mécsesek közelébe ne tegyünk könnyen meggyulladó virágokat, növényeket.
A szóvivő arra kéri a megemlékezőket, hogy ne dobjanak ki a temetői szemetesekbe forró mécsestartókat vagy más tárgyakat, mert a legtöbb temetői tűz ebből alakul ki. Azt javasolja, hogy ha lehet, akkor üveg mécsestartót vásároljunk, amelynek fémből van a teteje, mert ez a legbiztonságosabb, a műanyag mécsestartók ugyanis nagyon könnyen kigyulladhatnak vagy megéghetnek.
Aki a temetőben tüzet észlel, hívja a 112-es segélyhívószámot, és értesítse a temető biztonsági személyzetét.
A lakásban és a kertben is legyünk elővigyázatosak!
Mukics Dániel arra is felhívta a figyelmet, hogy a mécsesek, gyertyák otthoni meggyújtása akár lakástűzhöz is vezethet, ha azokat felügyelet nélkül hagyják, nem tűzálló tálra helyezik vagy túl közel teszik valamilyen éghető anyaghoz. Mint mondta, a korábbi években számos olyan esetben kellett riasztani a tűzoltókat, amikor ablakba tettek gyertyát, mécsest, majd kiégett a függöny vagy égni kezdett az ablakkeretet.
Jó, ha figyelünk arra is, hogyha kimegyünk a szobából, akkor mindig fújjuk el a gyertyát, ne maradjon semmiképpen sem felügyelet nélkül, mert ha leég, akár nagyobb tüzet is okozhat, illetve szerencsétlen esetben a gyerekek, a kutyák vagy a macskák is feldönthetik.
Halloween alkalmából nagyon sokan készítenek töklámpásokat is, amelyeknél szintén arra kell nagyon odafigyelni, hogy ne boruljanak fel, illetve nem szabad gyúlékony dolgokat a közelükbe tenni. „Ha esetleg kültérre, például ablak vagy ajtó elé, a kertbe szeretnénk töklámpást helyezni, akkor a gyertya és a mécses helyett inkább kis LED-mécsest vagy LED-izzót tegyünk bele, így akkor sem keletkezik tűz, hogyha a szél felborítaná a lámpást vagy száraz faleveleket fújna mellé” – magyarázta az OKF szóvivője.