eur:
411.14
usd:
392.43
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Facebook/Szijjártó Péter

Óriási változás jön a szlovák-magyar határnál, a közlekedés és az egészségügy is érintett

Küszöbön áll a szlovák miniszterelnök budapesti hivatalos látogatása, ahol az egyik fő napirendi pont az lesz, hogy a határ menti közlekedés újragondolásával hogyan lehetne segíteni a határ két oldalán élőket.

Mint arról az Infostart is beszámolt, Robert Fico szlovák államfő január 16-án, kedden Magyarországra látogat, Budapesten találkozik Orbán Viktorral. A tárgyalások témájáról egyelőre nem látott napvilágot hivatalos közlés.

Most Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter egy interjúban elmondta: a megbeszélések egyik fókusza a határ menti közlekedés újragondolása lesz.

Példaként megemlítette: jó lenne például, ha Drégelypalánkig közlekedő autóbusz átmenne a túloldalra is, vagy a szlovákoknál az Ipoly híd végéig közlekedő autóbusz átjönne és Magyarországon fordulna meg. Vagy van például három vasúti átkötés Közép-Szlovákia és Közép-Magyarország között, de nincs rajtuk vonatközlekedés, azt újra lehetne indítani. Szerinte az ilyen fejlesztések nem jelentenek nehézséget, "csak akarat kérdése" az egész.

Hasonló együttműködést látna jónak például az egészségügy vagy a katasztrófavédelem területén. Példaként a riporter megemlítette a magyarországi Hont települést, amelynél szintén híd köti össze a két országot, viszont hogyha valamilyen tűzeset történik Honton, akkor a legközelebbi szlovákiai tűzoltóság, ahonnan segítség érkezhet, 30 percre van, szemben a szlovákiai Ipolyságé (Sahy), ami három-négy percre. Hasonló a helyzet az egészségügy terén például a Balassagyarmathoz közeli szlovák régióban, ahonnan a magyar város kórháza sokkal gyorsabban elérhető, mint a legközelebbi szlovák.

Ezzel kapcsolatban egy jó, már működő együttműködést említett Szijjártó Péter, Párkány és Esztergom vonatkozásában, ahol a legnagyobb szlovákiai egészségbiztosító vállalatnak van szerződése az esztergomi kórházzal, ezért ha valaki Párkányban rosszul lesz, akkor áthozhatják az esztergomi kórházba.

"Az élet normális rendjéhez az tartozna, hogy ha az ember rosszul lesz, akkor a földrajzilag legközelebb eső kórházba viszik, mert akkor a legnagyobb esélye a gyógyulásra meg a túlélésre. Ezt is fel fogjuk vetni természetesen, hogy adjunk az életnek teret a határ mentén is. És hogyha egy tűzoltóállomás egy kilométerre van, vagy egy kórház is egy kilométerre van, a másik meg harmincra, akkor inkább az egy kilométerre lévőt használjuk, ne a harminc kilométerre lévőt" - fogalmazott.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 22. 04:15
×
×
×
×