eur:
413.94
usd:
396.69
bux:
78741.84
2024. december 23. hétfő Viktória
Nyitókép: Pixabay.com

Heves viták és szócsaták jöhetnek – Országgyűlési előzetes

Hétfőtől négy napon át ülésezik az Országgyűlés. Megmutatjuk, milyen kérdések lesznek előtérben az ülésen, ahol a képviselők az Integritás Hatóság létrehozásáról is szavaznak.

Az országgyűlés plenáris ülése hétfőn délután egy órakor, napirend előtti felszólalásokkal kezdődik majd. A képviselők folytatják a vitát egyebek mellett a vagyonnyilatkozatok megváltoztatásáról és a veszélyhelyzet meghosszabbításáról. A kérdésekről még aznap szavaznak.

Az országgyűlési képviselők vagyonnyilatkozatára vonatkozó szabályok rövid időn belül másodjára módosulnak – megint az Európai Bizottság elvárásai alapján az uniós támogatások megszerzése érdekében. Most gyakorlatilag a régi rendszerhez térnek vissza, tehát például újra be kell írni a nyilatkozatokba a családtagok vagyonát. Répássy Róbert, az Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkára azt mondta, nyáron az európai parlamenti képviselőkre vonatkozó vagyonnyilatkozat-tételi szabályokat szóról szóra beépítették a hazai jogrendszerbe.

"Most ezzel kapcsolatban jelezte aggályait a bizottság. Tehát

úgy tűnik, hogy az Európai Bizottság szerint nem transzparensek az Európai Parlamentre vonatkozó szabályok.

Ezt a megállapítást nehéz megérteni, inkább csak tudomásul venni lehet. Így visszaállítjuk a korábbi jól bevált magyar szabályozás alapvető eljárási elemeit: évenkénti nyilatkozattétel, záró vagyonnyilatkozat. Emellett ugyanakkor a nyilatkozat tartalmát a hazai, az európai parlamenti képviselőkre, illetve a bizottságra irányadó szabályok vegyítésével alakítottuk ki" – mondta Répássy Róbert.

Napirenden

Az országgyűlésen döntés várható a független Hadházy Ákos, az LMP-s Csárdi Antal, és a Mi hazánk-os Novák Előd mentelmi ügyében. Interpellációk és azonnali kérdések is lesznek. Az ellenzék a többek közt a tanárok béremeléséről, a rezsi áfájáról, a tűzifa hiányról, a gázárról, a napenergia állami támogatásáról, a szociális gondozottak ellátásáról és az óraátállítás eltörléséről faggatja a kormányt.

A Fidesz-KDNP-sek a határvadászok toborzásáról, az embercsempészet elleni küzdelemről, és az ukrajnai menekültek ellátásáról szeretnének többet megtudni. A szócsatákat követően a parlament tagjai bizottsági jelentéseket vitatnak meg az ombudsman beszámolójáról. Szóba kerül az Integritás Hatóság és a Közös ügyünk az állatvédelem elnevezésű alapítvány létrehozása, valamint több nemzetközi egyezmény is.

Az ülés napirend utáni felszólalásokkal zárul. Kedden reggel kilenc órakor napirend előtti felszólalásokkal kezdődik az országgyűlési munka, majd megszavazzák az előbb említett törvényjavaslatokat. Ezután a képviselők belevágnak a közérdekű adatok jobb megismerhetőségét szolgáló előterjesztés általános vitájába. A kormány ettől az indítványtól és az uniós támogatások megszerzését reméli.

Fogyasztóvédelmi- és igazságügyi témák is napirendre kerülnek kedden. Másnap, szerdán pedig heves vita várható arról a salátatörvényről, amely a szociális biztonság megteremtésének felelősségét első helyen az egyénre, utolsó sorban pedig az államra helyezi. A vagyongazdálkodással, az adókkal, a felsőoktatással, a területi közigazgatással, és a 2025-ös oszakai világkiállításon való magyar megjelenéssel kapcsolatban is van néhány borítékolt véleménykülönbség az ellenzék és a kormányoldal között.

Szerdán is lesznek napirend utáni felszólalások. Csütörtök reggel kilenc órától pedig már csak egy nemzetközi megállapodás, és egy kisebb jelentőségű, az áruforgalmat érintő törvénymódosítási javaslat ad munkát a képviselőknek. November 2-án, szerdán is tartanak egy plenáris ülést, ahol a napirend előtti felszólalásokon, a kérdéseken, illetve az azonnali kérdéseken kívül az ellenzék kezdeményezésére politikai vitanapot rendeznek a közoktatásról.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×