eur:
408.05
usd:
375.07
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Hadházy Ákos független képviselő felszólal az ügyészség 2017. évi tevékenységéről szóló beszámoló vitájában az Országgyűlés plenáris ülésén 2018. december 13-án.
Nyitókép: MTI/Soós Lajos

Hadházy Ákos most talán már esküt tesz, de ettől még semmi nem változik

Október 10-én leteheti az esküjét a független országgyűlési képviselő, aki májusban bojkottálta a parlamenti alakuló ülését, utána pedig már nem kapott lehetőséget Kövér László fideszes házelnöktől az eskütételre, ezért fél éve nem gyakorolhatja a képviselői jogait, valamint nem kap fizetést. Az ellenzéki politikus azonban továbbra sem tervezi, hogy részt vesz a törvényhozás munkájában. A jövőben ezt valószínűleg törvény tiltja majd.

„Nem szabad részt venni a klasszikus parlamenti munkában” – Hadházy Ákos ezt még áprilisban, közvetlenül a megválasztása után mondta. A Zuglóban egyéni mandátumot szerzett független képviselő a többi ellenzéki pártot, például az őt támogató Momentumot is megpróbálta rávenni, hogy kövessék a példáját. „A látszata se álljon fenn annak, hogy egyfajta díszellenzéki szerepet látnak el a képviselők” – folytatta akkor.

Hadházy Ákos már fél éve nem tette le az esküjét, ezért nem gyakorolhatja a képviselői jogait:

  • nem szólalhat fel az Országgyűlés plenáris ülésén,
  • nem intézhet kérdést a kormányhoz,
  • nem interpellálhat,
  • nem terjeszthet be javaslatokat,
  • nem vehet részt a bizottsági munkában,
  • nem szavazhat és
  • nem kap fizetést.

A tevékenységét adományokból finanszírozta, az Országházba pedig egyszer egy olasz turistacsoporthoz csapódva jutott be. A legutóbbi hírek szerint október 10-én, hétfőn már leteszi az esküjét, de az RTL.hu-nak azt mondta, hogy ettől még semmi sem fog megváltozni, tehát továbbra sem akar részt venni a parlamenti munkában.

Erre a helyzetre a jogalkotók sem készültek fel, ezért a törvényhozás igazságügyi bizottságának tagjai megpróbáltak kiutat találni belőle. „Az eskütétel nem joga, hanem kötelezettsége a képviselőnek. (…) A kötelezettségeknek pedig eleget kell tennie” – fogalmazott szeptember végén Vejkey Imre, a testület KDNP-s elnöke.

Az igazságügyi bizottság végül elfogadott egy eseti jellegű állásfoglalást, amelyben megállapítják, hogy jelenleg egyetlen jogszabály sem határozza meg a képviselők eskütételének legkésőbbi lehetséges időpontját, Hadházy Ákos pedig rosszhiszeműen a választók bizalmával visszaélve járt el, amikor nem vette fel a munkát. A testület ezért azt javasolta az Országgyűlésnek, hogy Ausztria, Lengyelország, Észtország és Litvánia mintájára Magyarországon is fogadjanak el egy törvénymódosítást, amelynek alapján az eskütétel bepótlását a képviselőnek kell kérelmeznie, és ha ezt egy bizonyos ideig nem teszi meg, akkor elveszíti a mandátumát.

Az igazságügyi bizottság azt nem mondta meg, hogy mennyi legyen ez a türelmi idő, de emlékeztettek az Alaptörvényre, amely szerint ha egy képviselő egy évig nem vesz részt a parlament munkájában, akkor elbúcsúzhat a mandátumától.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×