eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Hadházy Ákos független képviselő felszólal az ügyészség 2017. évi tevékenységéről szóló beszámoló vitájában az Országgyűlés plenáris ülésén 2018. december 13-án.
Nyitókép: MTI/Soós Lajos

Hadházy Ákos most talán már esküt tesz, de ettől még semmi nem változik

Október 10-én leteheti az esküjét a független országgyűlési képviselő, aki májusban bojkottálta a parlamenti alakuló ülését, utána pedig már nem kapott lehetőséget Kövér László fideszes házelnöktől az eskütételre, ezért fél éve nem gyakorolhatja a képviselői jogait, valamint nem kap fizetést. Az ellenzéki politikus azonban továbbra sem tervezi, hogy részt vesz a törvényhozás munkájában. A jövőben ezt valószínűleg törvény tiltja majd.

„Nem szabad részt venni a klasszikus parlamenti munkában” – Hadházy Ákos ezt még áprilisban, közvetlenül a megválasztása után mondta. A Zuglóban egyéni mandátumot szerzett független képviselő a többi ellenzéki pártot, például az őt támogató Momentumot is megpróbálta rávenni, hogy kövessék a példáját. „A látszata se álljon fenn annak, hogy egyfajta díszellenzéki szerepet látnak el a képviselők” – folytatta akkor.

Hadházy Ákos már fél éve nem tette le az esküjét, ezért nem gyakorolhatja a képviselői jogait:

  • nem szólalhat fel az Országgyűlés plenáris ülésén,
  • nem intézhet kérdést a kormányhoz,
  • nem interpellálhat,
  • nem terjeszthet be javaslatokat,
  • nem vehet részt a bizottsági munkában,
  • nem szavazhat és
  • nem kap fizetést.

A tevékenységét adományokból finanszírozta, az Országházba pedig egyszer egy olasz turistacsoporthoz csapódva jutott be. A legutóbbi hírek szerint október 10-én, hétfőn már leteszi az esküjét, de az RTL.hu-nak azt mondta, hogy ettől még semmi sem fog megváltozni, tehát továbbra sem akar részt venni a parlamenti munkában.

Erre a helyzetre a jogalkotók sem készültek fel, ezért a törvényhozás igazságügyi bizottságának tagjai megpróbáltak kiutat találni belőle. „Az eskütétel nem joga, hanem kötelezettsége a képviselőnek. (…) A kötelezettségeknek pedig eleget kell tennie” – fogalmazott szeptember végén Vejkey Imre, a testület KDNP-s elnöke.

Az igazságügyi bizottság végül elfogadott egy eseti jellegű állásfoglalást, amelyben megállapítják, hogy jelenleg egyetlen jogszabály sem határozza meg a képviselők eskütételének legkésőbbi lehetséges időpontját, Hadházy Ákos pedig rosszhiszeműen a választók bizalmával visszaélve járt el, amikor nem vette fel a munkát. A testület ezért azt javasolta az Országgyűlésnek, hogy Ausztria, Lengyelország, Észtország és Litvánia mintájára Magyarországon is fogadjanak el egy törvénymódosítást, amelynek alapján az eskütétel bepótlását a képviselőnek kell kérelmeznie, és ha ezt egy bizonyos ideig nem teszi meg, akkor elveszíti a mandátumát.

Az igazságügyi bizottság azt nem mondta meg, hogy mennyi legyen ez a türelmi idő, de emlékeztettek az Alaptörvényre, amely szerint ha egy képviselő egy évig nem vesz részt a parlament munkájában, akkor elbúcsúzhat a mandátumától.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×