eur:
410.9
usd:
392.19
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Polt Péter legfőbb ügyész az Országos Bírói Tanács alakuló ülésén a Kúria épületében 2018. január 30-án.
Nyitókép: Mohai Balázs

Gulyás Gergely: akit kétharmaddal választanak meg, kétharmaddal lehet leváltani

Ellenzéki térfélen ma már napi szinten téma a legfőbb ügyész, Polt Péter leváltása, azonban a kancelláriaminiszter jogászszemmel közelít a kérdéshez.

A szerdai előválasztási vitán is téma volt Dobrev Klára és Márki-Zay Péter között a legfőbb ügyész pozciója.

Utóbbi szerint a kormánypártok megkezdték Polt Péter "bebetonozását" - azzal, hogy 9 évre meghosszabbították státuszát -, annak jeleként, hogy a kormányzat "fél" attól, hogy hamarosan kormányváltás lesz Magyarországon. Erre példaként a vita mindkét résztvevője megemlítette, hogy épp egy szerdán benyújtott kormánypárti törvényjavaslat kötné kétharmados többséghez a legfőbb ügyész felmentését, illetve hivatalvesztésének kimondását.

Gulyás Gergely erre és az ellenzéki felvetés nyomán kelt sajtótudósításokra csütörtökön az MTI-nek nyilatkozva reagált.

"A legfőbb ügyész megválasztásának világos szabályai vannak, ezen semmit nem változtat a most benyújtott javaslat" - mondta a Miniszterelnökséget vezető miniszter.

Hozzátette: teljesen világos szabályai vannak a legfőbb ügyész megbízatása keletkezésének, megválasztásának, és ezeket a kormány frissen benyújtott javaslata egyáltalán nem érinti, eddig is kétharmados többséggel választotta meg az Országgyűlés, és hogyha egy megbízatás kétharmados többséggel keletkezik, a megszüntetésére is csak így van lehetőség.

"Ez utóbbit tartalmazta a jelenlegi törvénymódosítás" - mutatott rá.

Hangsúlyozta még: ez egyébként valamennyi közjogi tisztségviselő esetében így van, "tehát amilyen többséggel keletkezik valakinek a megbízatása, ugyanolyan többséggel lehet megszüntetni is a megbízatást.

"Az a pontosítás, amelyet az előterjesztés tartalmaz, az eddig is létező alkotmányos gyakorlatot foglalja jogszabályba" - magyarázta Gulyás Gergely.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×