Infostart.hu
eur:
352.1
usd:
307.36
bux:
0
2026. június 22. hétfő Paulina
Upor László, az egyetem szeptember elsejei hatállyal lemondott rektorhelyettese beszédet mond a Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) Szentkirályi utcai épületénél az SZFE és a Parlament között szervezett élőláncon 2020. szeptember 6-án. Élőlánccal tiltakoztak az SZFE modellváltása, autonómiájának elveszítése ellen az intézmény hallgatói és szimpatizánsok ezen a napon Budapest belvárosában. Az élőlánc tagjai kézről kézre adták azt a chartát, amelyet délelőtt az egyetem szenátusa írt. A Charta Universitasban rögzítették azokat az alapelveket, amelyek mentén el tudnák képzelni az együttműködést az Innovációs és Technológiai Minisztériummal.
Nyitókép: MTI/Mónus Márton

Elkezdődik a tanév az SZFE-n, az ITM is válaszolt a diákoknak

Megindul az oktatás, de az egyetem ragaszkodik az autonómia helyreállításához. A szakminisztérium párbeszédet sürget a felek között, és nem vonja vissza a fenntartó alapítvány kuratóriumának megbízását.

Hétfő délelőtt sajtótájékoztatót tartottak a Színház-és Filmművészeti Egyetemet (SZFE) két héttel ezelőtt elbarikádozó hallgatók. A múlt heti rektori határozathoz híven a tanévet megkezdik – mondta Upor László leköszönő rektorhelyettes. Hozzátette, hogy mindeközben a hallgatók nem adják fel követeléseiket, az egyetem közössége továbbra is ragaszkodik az autonómia helyreállításához.

Novák Eszter, a leköszönő vezetőség oktatási rektorhelyettese elmondta, olyan tanév kezdődik, melyet egy világjárvány és egy erőszakosan erőltetett menetben végrehajtott és végrehajtatott modellváltás fémjelez. A folyamatból szerinte három dolog biztosan hiányzott: szakértelem, tisztesség és emberség. Hozzátette, azt kérik Orbán Viktortól, függessze fel az Színház-és Filmművészetért Alapítvány kuratóriumát, és kezdjék elölről a folyamatot.

A hallgatók is megszólaltak, elmondták, az átalakítással megfosztották őket alapvető jogaiktól, semmi sem biztosítja többé az egyetemi közösség számára az önrendelkezést rajtuk kívül.

"Mi vagyunk az autonómia garanciája.

Mi, a hallgatók, és a sztrájkbizottság továbbra is tartjuk magunkat a követeléseinkhez: sem a ránk erőltetett új vezetőket, sem a fejünk felett meghozott döntéseket nem fogadjuk el; a blokádot fenn tartjuk" – hangzott el a 24.hu tudósítása szerint.

Párbeszédet akar a minisztérium, de nem lép közbe

Levelet írt az Innovációs és Technológiai Minisztérium a Színház- és Filmművészeti Egyetem épületét lezáró egyetemisták vezetőjének. A tárca hangsúlyozza: az egyetemet fenntartó alapítvány kuratóriumának kijelölése a jogszabályi rendelkezések betartásával történt.

„Hangsúlyozottan kérjük, hogy alakítsanak ki mihamarabb párbeszédet a fenntartóval” – áll abban a válaszlevélben, amelyet az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) a színművészeti egyetem HÖK-elnökének, Csernai Mihálynak küldött, miután az egyetem Vas utcai épületét elfoglaló hallgatók csoportja nemrégiben Palkovics László miniszterhez fordult, azt kérve: vonja vissza az egyetemet fenntartó alapítvány kuratóriumának megbízását.

„2020. szeptember 1-jétől a Színház- és Filmművészeti Egyetem törvényes fenntartója a Színház- és Filmművészetért Alapítvány. Az alapítvány kuratóriumának alapítói kijelölésére a jogszabályi rendelkezések betartásával került sor” – áll a minisztérium válaszában, amelyet a Magyar Nemzet közölt. Hozzáteszik: a fenntartói irányítás és az abban biztosított jogok az alaptörvény szerint nem sértik a felsőoktatási intézmény – a képzés és kutatás tudományos tárgyával és tartalmával kapcsolatos kérdések tekintetében biztosított – önállóságát. A tárca szerint a fentiekből egyértelműen következik, hogy a tanévvel kapcsolatos kérdéseket az SZFE vezetőinek a fenntartó alapítvánnyal kell egyeztetnie.

Palkovics László pénteken úgy nyilatkozott, nem lát arra indokot, hogy visszavonja Vidnyánszky Attila vagy a kuratórium megbízását, míg Csernai Mihály vasárnap is azt mondta a Hír TV-nek: amíg nem hívják vissza a kuratórium elnökségét, nem tárgyalnak.

Címlapról ajánljuk
Magyar Péter nyitja az Országgyűlés újabb kétnapos ülését, sorsdöntő szavazások jönnek

Magyar Péter nyitja az Országgyűlés újabb kétnapos ülését, sorsdöntő szavazások jönnek

Hétfőn Magyar Péter miniszterelnök felszólalásával kezdődik az Országgyűlés újabb rendkívüli ülése, ismerteti a vagyonvisszaszerzési hivatalról szóló javaslatot, és hogy hogyan váltják le a közjogi méltóságokat. Kedden egy sor fontos indítványról, így a 110 oldalas korrupcióellenes törvénycsomagról is szavazhatnak – benne a vagyonnyilatkozatok szigorításával és a kekvák megszüntetésével.
inforadio
ARÉNA
2026.06.22. hétfő, 18:00
N. Rózsa Erzsébet
egyetemi tanár, Közel-Kelet-szakértő
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×