Infostart.hu
eur:
354.79
usd:
312.36
bux:
139594.45
2026. június 25. csütörtök Vilmos

Áramkimaradások és közlekedési nehézségek a vihar után - képek

Országszerte már több mint félezer riasztás érkezett a tűzoltókhoz a viharos szél miatt. A legtöbb helyen fákat döntött ki a vihar, több megyében áramkimaradások vannak. Az erős szél a közlekedést is nehezíti. Az Országos Meteorológiai Szolgálat narancsszínű figyelmeztetést adott ki az ország egész területére.

Szentes György, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője azt mondta: eddig összesen 563 riasztás érkezett a tűzoltókhoz, 495-ször a kidőlt fák, leszakadt ágak okozta akadályokat kellett eltávolítaniuk, 61-szer pedig kisebb épületkárokhoz vonultak ki.

Előfordult az is, hogy az 51-es főúton két kilométeren belül ugyanahhoz a kamionhoz kétszer is ki kellett menniük, mert a szél egymás után kétszer is felborította. Debrecenben pedig egy piacot kellett kiüríteni, mert megrongálódott a gépház tetőszerkezetet. Mint mondta: nem súlyosak a károk, csak sok a bejelentés, ezért a tűzoltók várhatóan egész nap folytatják a viharkárok helyreállítását.

A Fővárosi Tűzoltóság munkatársai jelenleg is több helyszínen dolgoznak, hiszen az erős szél több helyen fákat döntött ki, villanyvezetékeket szaggatott meg - mondta az InfoRádiónak a Fővárosi Tűoltóság szóvivője. Molnár Péter közölte: a XX. kerületben a Nagysándor József utca egy részét le kellett zárni, mert csak daruról tudtak levágni egy épületre dőlt fát.

Fákat döntött ki a viharos szél Vas megyében, a tűzoltók szinte egész éjjel dolgoztak. Éjféltől folyamatosan érkeztek a riasztások a megye több pontjáról néha egyszerre. Szombathelyről, Körmend környékéről, Sárvárról és Acsádról is érkezett bejelentés, a fák általában az útra dőltek, de az elektromos hálózatban, házak tetejében, vagy gépkocsikban esett károkról eddig nem érkezett jelzés.

Zalában és Somogy megyében is több helyen okozott problémákat a viharos szél, amely fákat, villanyoszlopokat döntött ki. Gyékényesen fa dőlt a sínekre, emiatt egy ideig állt a vasúti forgalom, a közúti közlekedésben azonban nincs fennakadás, bár több esetben útra dőlt fák eltávolításához is hívták a tűzoltókat.

A legnagyobb kárt Kaposváron okozta a viharos erejű szél, az egyik városrészben villanyvezetéket szakított le egy kidőlt fa. A szakemberek már dolgoznak a helyreállításon. Az elmúlt órákban félszáz bejelentést kaptak, mintegy 70 tűzoltó dolgozik a megye különböző részein, azaz a teljes szolgálatban lévő állomány a károk felszámolásán dolgozik.

Zalában és Somogy megyében mintegy ötezer fogyasztónál volt áramkimaradás a reggeli órákban a viharos szél miatt. Zalában 2600, Somogyban pedig 2400 fogyasztó érintett az üzemzavarok miatt, például Bucsuszentlászló, Hahót, Berzence, Háromfa térségében. A leszakadó és vezetékekre dőlő fák, ágak és a viharos szél miatt keletkezett üzemzavarok elhárításán folyamatosan dolgoznak a szakembereik.

Éjfél óta folyamatosan vonulnak a tűzoltók Zala megyében, ahol a reggeli órákig már több mint 30 bejelentés érkezett a viharos szélben kidőlt fák miatt. Zalaegerszeg, Keszthely és Nagykanizsa térségéből jelezték legtöbben, hogy forgalmi akadályokat képeznek a nagy méretű leszakadt ágak és kidőlt fák, amelyek néhány helyen utakat is eltorlaszoltak.

Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében is fákat döntött ki a szél a szélvihar tűzfalat és állványzatot is megbontott. Többségében az útra dőlt fák eltávolításához kérik a tűzoltók segítségét, de épületeket is megrongált az erős szél: Kemecsén egy tűzfal dőlt meg, Nyíregyháza belvárosában pedig egy épület állványzata szakadt le. Személyi sérülés egyik esetben sem történt. A vidéki települések közül Újfehértó, Szakoly és Nagykálló környékéről érkezik a legtöbb riasztás, ezeken a helyeken áramkimaradások is vannak.

A viharos szél Győr-Moson-Sopron megye több pontján fákat döntött ki, sőt Sopronban egy társasház kéményét is kikezdte. Lövőn pedig a templomtető bádogszerkezetében tett kárt. Brennbergbányán 551 fogyasztó maradt áram nélkül Győr megyében. Az áramkimaradást vezetékszakadás okozta, mivel több helyen kidőlt fák zuhantak a vezetékekre.

Hatvan kilométer/órás sebességkorlátozást kellett bevezetni az erős széllökések miatt a Balaton déli partján, a Tapolca - Székesfehérvár - Budapest vonalon, és a Budapest - Szolnok - Debrecen - Nyíregyháza - Záhony vonalon Hajdúszoboszló és Karcag között - tudatta a Mávinform. Mindkét vonalon 10-25 perces késések várhatóak. Műszaki hibák miatt 30-50 percet késnek az elővárosi vonatok a vecsési vonalon. 11 órától már Hegyeshalom és Rajka között is 60 kilométer/órás, míg Bicske és Biatorbágy közt 40 km/órás sebességkorlátozás van érvényben.

A viharos szél miatt kedden narancsszínű figyelmeztető jelzést adott ki az ország egész területére az Országos Meteorológiai Szolgálat. Az OMSZ honlapjára feltett közlemény szerint az északnyugati szelet többfelé viharos (60-90 kilométer/órás) széllökések kísérik. Elsősorban a Dunántúlon (az éjszakai óráktól), északkeleten, illetve a Tiszántúlon (a hajnali, reggeli óráktól) 90 kilométer/órát meghaladó széllökések is előfordulhatnak a déli órákig. Néhol 100-105 kilométer/órás széllökés is lehet. A kedd déli órákig délkeleten, illetve a Tiszántúlon nagyobb területen 30 millimétert meghaladó csapadékmennyiség hullhat. Az éjszakai óráktól az Északi-középhegység magasabban fekvő részein hózápor, illetve havazás is lehet.

A viharos széllökések ellenére zavartalan a Ferihegyi repülőtér forgalma, a légikikötő a menetrendnek megfelelően fogadja és indítja a járatokat. Bár az időjárás előrejelző szolgálat egészen ma éjfélig az egész ország területére érvényes narancssárga riasztást adott ki, a Budapest Airport a nap folyamán is biztosítani tudja a forgalom pontos és gördülékeny lebonyolítását. Késésekre és járattörlésekre az időjárás miatt várhatóan nem kell számítani - közölte Hardy Mihály, a Budapest Airport vállalati kapcsolatok igazgatója.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Gyulai Miklós: ha vannak ellenem bizonyítékok, akkor álljanak elő velük

Gyulai Miklós: ha vannak ellenem bizonyítékok, akkor álljanak elő velük

Hőzöngés és lázongás kezdődött a Magyar Atlétikai Szövetségen belül a párizsi olimpia után, és ezt főleg olyanok szították, akik korábban semmilyen problémát nem jeleztek, sőt élvezték a biztosított lehetőségeket – mondta a sportvezető, aki szeptember 1-jével távozik posztjáról. Úgy véli, a magyar atlétikában dolgozók a jelentős mennyiségű anyagi forrás birtokában elkényelmesedtek az elmúlt években. Kitért az őt ért támadásokra és arra is, mi lesz a sorsa a Gyulai Memorialnak, valamint a budapesti atlétikai világdöntőnek.
inforadio
ARÉNA
2026.06.25. csütörtök, 18:00
Mészöly Géza korábbi válogatott labdarúgó, edző
Újvári Gábor újságíró, sportvezető
Új korszak a turizmusban: mozgás közben fedezzük fel a magyar tájakat, de súlyos problémákkal nézünk szembe

Új korszak a turizmusban: mozgás közben fedezzük fel a magyar tájakat, de súlyos problémákkal nézünk szembe

Az aktív turizmus a Covid-járvány óta elképesztő növekedést mutat Magyarországon: egyre inkább a rövid, 2-4 napos, intenzív kikapcsolódást keressük, amelyben a kerékpározás, a vízitúra és a természetjárás kiemelt szerepet kap. Az ágazat egyik legnagyobb erénye integratív jellege, hiszen összekötheti a kulturális örökséget, a gasztronómiát és a vidékfejlesztést, miközben négy évszakos turizmust kínál. A Felső-Tisza-vidék, az Őrség és a Balaton kerékpáros hálózata már követendő példaként szolgál, ám a szakértők figyelmeztetnek: a turizmus önmagában nem oldja meg a vidék gondjait, és az értékláncok helyi kiépítése nélkül a bevételek könnyen kiszivárognak a térségekből. Az egyik leggyorsabban növekvő turisztikai ágazatról a téma kutatóival, Kulcsár Lászlóval, a Kodolányi János Egyetem Alkalmazott Kutatási és Innovációs Központjának igazgatójával és Bodrogai Lászlóval Anzelmmel, a Kodolányi János Egyetem Aktív és Ökoturisztikai Kutatóintézetének vezetőjével, a Magyar Kerékpáros Turisztikai Szövetség alelnökével beszélgettünk.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×