Infostart.hu
eur:
355.72
usd:
313.04
bux:
0
2026. június 24. szerda Iván

"Ilyen rossz helyzet húsz éve nem volt tapasztalható"

A szőlőfelvásárlás szempontjából ilyen rossz helyzet húsz éve nem volt tapasztalható - hívta fel a figyelmet Szepsy István a szerdán megnyílt borfesztiválhoz kapcsolódó boregyetemen megtartott előadásában. Az ágazat minden gondja ellenére a mintegy 200 kiállító pincészet remek borokkal várja az érdeklődőket, akik közül sokan már az első napon megkóstolták a várba érkező kínálatot.

Szerda délután megnyitotta kapuit a budapesti borfesztivál, hivatalos nevén a 18. Budapesti Bor- és Pezsgőfesztivál. Sokan már az első napon ellátogattak a várba, ahol egyébként a fesztivál vasárnap estig várja az érdeklődőket.

Szerda délután és este a magyar borkedvelők mellett sok külföldi is kóstolt várban. A szekszárdi Takler Pincészet standján Takler András kérdésünkre elmondta, az első napon kilátogató közönség jó része leginkább a felső kategóriás borokat ízlelgette.

A szintén szekszárdi Sebestyén Csaba arról beszélt, hogy az első napi érdeklődés a korábban tapasztaltaknak megfelelően alakult. Hozzátette: péntektől sokkal több borbarát keresi majd fel a néhány napra a budai várba költöző borászokat.

Szepsy a gondokról is beszélt

A vidám fesztiválhangulat mellett a szőlő- és borágazat gondjairól is szó esett a várban. A fesztivált kísérő boregyetemen előadó elismert tokaji borász, Szepsy István is beszélt ezekről.

A tokaji továbbra sem világmárka - állapította meg előadása elején Szepsy István. Mint mondta: a probléma nem úgy vetődik fel, hogy ez a presztízs szempontjából mit jelent, hanem a lényeg az, hogy amennyiben a tokaji nem válik elismert világmárkává, amely tény a piaci eredményekben és a borok eladási áraiban is megmutatkozik, úgy a borkultúra nem marad meg.

Ha a borkultúra nem marad meg, akkor tovább folytatódik a Tokaj-hegyaljai borvidéken is tapasztalható pusztulás - vázolta a helyzetet Szepsy István. Fogy a lakosság, csökken a szőlőtermelők száma és egyre több szőlő marad megműveletlen, vagy jut a kivágás sorsára - hívta fel a figyelmet a más borvidékeken is tapasztalható problémákra az ismert tokaji borász.

A negatív jelenségek annak ellenére tapasztalhatóak, hogy mindeközben sok eredmény is látszik. Az eredmények nagy része a magyar és a külföldi befektetőknek tudható be, és ezek a pincészetek szinte teljes egészében saját termelésű szőlőt dolgoznak fel - tette hozzá. A szőlőfelvásárlás szempontjából azonban ilyen rossz helyzet húsz éve nem volt tapasztalható - jelentette ki Szepsy.

Eredetvédelem helyett hegyközségi forradalom?

A szőlőfelvásárlás körüli súlyos problémák a relatíve jobb helyzetben lévő pincészeteket közvetlenül ugyan nem érintik, ám a következményeket mindenki megérzi a borvidéken. Ezzel kapcsolatban Szepsy megemlítette, hogy az ő pincészete, illetve az általa irányított Mádi Eredetvédelmi Egyesülethez tartozó borászatok számára a megmaradás kulcsa az eredetvédelmi szabályozás lenne. Hatékony eredetvédelem viszont csak akkor működhet egy borvidéken belül, ha a hegyközségi tagok többsége magáévá teszi és megszavazza a koncepciót.

Ha a jelenlegi helyzetben összehívnánk a hegyközségi tagokat ebből a célból, akkor félő, hogy az eredetvédelmi kérdésekről folytatott előremutató viták helyett forradalom törne ki a katasztrofális felvásárlási helyzet miatt - fogalmazta meg aggodalmait Szepsy István.

A borfesztivállal kapcsolatos információkat a Hordóminta magazin legutóbbi két műsorában is meghallgathatja.

Címlapról ajánljuk
Sinkó Eszter: valódi egészségügyi rendszerváltáshoz nem elegendőek a személycserék

Sinkó Eszter: valódi egészségügyi rendszerváltáshoz nem elegendőek a személycserék

Több olyan eleme is volt az eddigi rendszernek, amelyek azt mutatták, hogy állam által vezérelt egészségügy alakult ki az elmúlt tizenhat évben Magyarországon – mondta az egészségpolitikai szakértő egy konferencián. Úgy véli, drámaian romlott az egészségügyi ellátás színvonala ezen időszak alatt, ezért az új egészségügyi tárcának egyebek mellett javítania kell az egészségügyhöz való hozzáférést, továbbá rendeznie kell a köz- és magánellátás viszonyát.

Tarr Zoltán: ilyen lesz a közmédia

A cél a szabad, független közmédia, ami nem a mindenkori hatalmat szolgálja, hanem valóban a köz érdekében működik, a hiteles tájékoztatáson dolgozik, és megbízható, politikamentes intézmény - közölte a társadalmi kapcsolatokért és kultúráért felelős miniszter kedden a Facebook-oldalán, miután az Országgyűlés elfogadta a közmédia intézményrendszerének átalakításáról szóló jogszabályt.
inforadio
ARÉNA
2026.06.24. szerda, 18:00
Novák Zoltán
a Méltányosság Politikaelemző Központ projektigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×