A helyszín
Franciaország (Bordeaux, Lens, Lyon, Marseille, Montpellier, Nantes, Párizs, Saint-Denis, Saint-Étienne, Toulouse)
A dátum
1998 június 10.–július 12.
Különlegesség
A FIFA először rendezett 32 csapatnak tornát, ez volt az első vb, amelyen érvényben volt az aranygól-szabály. Ezzel jutottak tovább a franciák a nyolcaddöntőben a paraguayiak ellen. Ez volt az első világbajnokság, amelyen az egykori Jugoszlávia két legerősebb futballnemzete, a horvát és a jugoszláv is részt vehetett. Politikai szempontból nagy figyelmet kapott az Egyesült Államok és Irán mérkőzése.
A győztes dicsérete
A franciák először nem szerették a saját csapatukat. Nem hittek benne és nem azonosultak vele. Aztán ahogyan Aimè Jacquet csapata nyert előbb a dél-afrikaiak, majd a szaúdiak, aztán a dánok ellen, kezdett „beleszeretni” a nép. Utóbbiak ellen már nem játszott Zidane, aki a vb-történelem első játékosa lett, akit a rendező ország csapatából kiállítottak. Nélküle a paraguayiak ellen akadozott a gépezet, de segített Laurent Blanc aranygólja. Az olaszok elleni negyeddöntőre Zizou visszatért, de sem ő, sem a 65 perc után beszálló Henry és Trézéguet se bírt a Squadra Azzurrával. A tizenegyesekkel továbblépő gárda aztán Liliam Thuram pályafutásának legnagyobb napján 2-1-re nyert a horvátok elleni elődöntőben, majd 3-0-ra megverte a favorit brazilokat.
A meglepetés
A csoportmeccsek legnagyobb meglepetése a spanyolok kiesése volt. A bolgárok is messzire jutottak 1994-es önmaguktól. Jól szerepeltek, sőt a várakozás felett jól szerepeltek ellenben a horvátok. A döntő előtt a fogadóirodák a brazilokat vélték esélyesebbnek – erre a franciák simán nyertek. Vélhetően azért, mert a címvédő játékosai nem tudták feldolgozni, hogy a finálé előtt éjszaka Ronaldo, aki addig a torna legjobb játékosa volt, az epilepsziáséhoz hasonló rohamot kapott, szobatársa, Roberto Carlos szerint életveszélyben volt.
A legjobbak
Az újságírók – a döntő előtt szavazva – Ronaldót, a Fenomént választották a legjobbnak, Davor Šuker kapta a második, Lilian Thuram a harmadik legtöbb voksot. A legjobb kapusnak járó díjat Fabien Barthez érdemelte ki.
Az álomcsapat
A FIFA technikai bizottsága 16-os keretet nevezett meg: Barthez (francia), Chilavert (paraguayi) – Thuram (francia), Desailly (francia), Gamarra (paraguayi), F. de Boer (holland), Roberto Carlos (brazil) – Dunga (brazil), Rivaldo (brazil), Zidane (francia), M. Laudrup (dán), Davids (holland) – Ronaldo (brazil), Šuker (horvát), Bergkamp (holland), B. Laudrup (dán).
A gólkirály
Davor Šuker gólt szerzett a jamaicaiak ellen, majd győztes gólt rúgott a japánoknak. Az argentin védelemmel nem bírt, de az egyenes kieséses szakaszban a románok ellen megint győztes gólt lőtt, majd a németek, a franciák és a hollandok kapuját is bevette. Csupán egyetlen meccsén nem szerzett gólt.
Magyar szálak
A magyar válogatott, a jugoszlávok elleni emlékezetes pótselejtezőkön, elbukta a világbajnoki szereplést. Játékvezetőt ellenben küldtünk a tornára, Vágner László személyében.
A legfontosabb adatok
Mérkőzések száma: 64. Gólok száma: 171 (2,67-es átlag). Össznézőszám: 2 784 687 (43 511-es átlag)
A döntő
Franciaország–Brazília 3-0. Gólszerzők: Zidane (27., 45.), Petit (93.)