Az úszók országos bajnoksága után a Nemzeti Sport hosszabban is szóra bírta Hosszú Katinkát, hogy a háromszoros olimpiai bajnoktól állapotjelentést kérjen a tokiói olimpia előtt négy hónappal.
A korábban versenyeit is edzésként felhasználó úszónőt keményen sújtotta a karantén, hosszú időre kiesett a versenyzésen keresztül tehát a megszokott edzésritmusból is.
"Kell ám idő hozzá, hogy az ember visszaérjen arra a szintre, ahol járt"
– kommentálta, hogy az ob-n még rendesen gyengébb időket úszott, mint amiket korábban tudott.
A járványban a legnagyobb problémát számára az jelentette, hogy verseny híján "elég, ha csak kicsivel alacsonyabbra teszed a lécet. (...) Elkényelmesítheti az embert a megváltozott helyzet, én, aki nem ehhez voltam szokva, legalábbis így jártam".
A járvány alatt ment az uszdába és a konditerembe is, megcsinált mindent, "de ez nem elég".
"Azt a napi tíz-tizenöt kilométer úszást és a szárazföldi edzéseket nagyon-nagyon jól kell megcsinálni ahhoz, hogy te legyél a világ legjobbja" – ecsetelte. Hozzátette, "át kell verni" magát az embernek, még akkor is, ha a világban bizonytalan minden.
Bevallása szerint nem úgy tekintett sosem az úszásra, hogy az élet-halál kérdése, egyszerűen szerette csinálni, de most még azt is értékelni kell, hogy egy verseny megrendezhető.
"Élvezem azt az utat is, amelyen most járnom kell – ez teljesen új szituáció nekem. Ehhez képest, hogy mi lesz Tokióban, egyáltalán lesz-e olimpia, s ha igen, hányadik leszek, csak másodlagos. Itt vagyok, csinálom, tolom!" – mondta.
Az olimpián a 200 és a 400 vegyest biztosan vállalja, a többi a májusi Eb-n múlik, ami Budapesten lesz.
Ha pedig netán nem lesz olimpia, azt fogja mondani:
"ez van".
Azért tudja, melyik rivális hol tart körülbelül.