Infostart.hu
eur:
353.88
usd:
310.19
bux:
137943.78
2026. június 23. kedd Zoltán
Baán László, a Szépművészeti Múzeum főigazgatója, a Liget Budapest Projekt miniszteri biztosa az InfoRádió Aréna című műsorában
Nyitókép: InfoRádió

Magyarországon még soha nem látott Vasarely- és Gauguin-képek érkeznek a Szépművészetibe

Erős francia hangsúly jellemezni az alapításának idén 120. évfordulóját ünneplő Szépművészeti Múzeum jubileumi évét. Átfogó Gauguin- és Vasarely-kiállítást is láthat majd a közönség, Magyarországon még sosem kiállított képekkel – mondta el az InfoRádió Aréna című műsorában Baán László, a tárlatoknak helyt adó Szépművészeti Múzeum főigazgatója.

Nagyszabású kiállítás nyílik a Szépművészeti Múzeumban Paul Gauguin életművéből Bonjour, Monsieur Gauguin! címmel októberben, amelyen csaknem 150 művet, több mint 80 Gauguin-alkotást láthat a közönség. A tárlaton Gustave Courbet, Camille Pissarro, Claude Monet, Paul Cezanne, Vincent van Gogh, Émile Bernard, Paul Sérusier és más alkotók művei is szerepelnek. Képek érkeznek a New York-i Modern Művészetek Múzeumából és a Metropolitan Művészeti Múzeumból érkeznek.

„A kiállítást Geskó Judit kurátor jegyzi, akit néhány éve a francia Cezanne Társaság alelnökének választottak, ami fantasztikus szakmai elismerés egy magyar művészettörténésznek” – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában a Szépművészeti Múzeum főigazgatója. Baán László ismertette, hogy a kurátor már azért küzd, hogy új szakmai tartalommal rendelkező remekműveket szerezzen meg, kölcsönözzön ki a budapesti kiállításhoz.

„Az új tárlat a posztimpresszionista köröket mutatja be szélesebb spektrumban: Monet, Cezanne és Van Gogh mellett Gauguin az egyik kiemelkedő szereplője

A Szépművészetiben legutóbb 2021-ben nyílt Cezanne kiállítás, ami a francia mester életművének és az európai avantgárd művészetnek kapcsolatait vizsgálta” – emlékeztetett a főigazgató.

A Liget Budapest Projekt miniszteri biztosa kitért arra is, hogy nem egyszerű néhány év múlva újra meggyőzni a nemzetközi múzeumokat, hogy újra kölcsön adjanak képeket. „Gauguin tematikájú kiállítás lesz a párizsi Vuitton Múzeumban, a világ egyik leggazdagabb tulajdonosának korlátlan pénz áll rendelkezésére, ők is vetélytársaink. A legjelentősebb nemzetközi műtárgyakat, ha egyszer kölcsön is adják, utána néhány évig nem szívesen nélkülözik, ezért a Szépművészetinek minimum 3-4 évre előre kell terveznie” – árulta el Baán László.

A Szépművészeti Múzeum épületét 120 éve avatták fel, és Victor Vasarely születésének 120. évfordulója is közeledik. Az ünnepi alkalmak és a francia hangsúlyú évad kapcsán a magyar kötődésű művész alkotásit gyűjtik össze, akinek több mint 50 éve volt hasonló léptékű életmű-kiállítása Budapesten, a Műcsarnokban. Emiatt a tagintézményként működő óbudai Vasarely Múzeum ideiglenesen, februártól őszig zárva tart.

„Olyan Vasarely művek is érkeznek, amelyek még soha nem jártak Magyarországon”

– emelte ki a főigazgató.

„Az Óbudai Múzeum állandó gyűjteménye alkotja a gerincét a Szépművészeti Vasarely-kiállításnak, de a teljes életműhöz további képek megszerzésére volt szükség a kezdetektől, a legutolsó időszakig. Az óbudai alkotások mellett magángyűjteményekből, a pécsi Vasarely Múzeumból és az aix-en-provence-i Vasarely Alapítványból érkeznek képek az öt szekcióból álló, több mint 140 műalkotást magában foglaló tárlatba” – ismertette.

„Vasarely Don't Go Home”

A kísérő kiállítások között Baán László megemlítette a Nemzeti Galériában nyíló kiállítást, ami a szintén magyar gyökerű művész, Nicolas Schöffer és Vasarely kapcsolatát tárja fel, míg a Millennium Házában, a Neo Kortárs Kulturális Térben lesz látható a Vasarely Don't Go Home című kiállítás.

Ennek hátteréről a főigazgató elárulta, hogy 1969. október 18-án, Budapesten nyílt meg Victor Vasarely retrospektív kiállítása a Műcsarnokban. „A kommunista időszakban számos művész érezte úgy, hogy a megtűrt Vasarely neo-avantgarde és absztrakt-művészete túlzott előnyöket élvez a magyar művészekkel szemben.Tiltakozásnak szánták a Vasarely Go Home performanszt” – magyarázta a miniszteri biztos, hozzátéve, hogy az egész komplex akciót és annak utóéletét vizsgálja Vasarely hazai fogadtatása kapcsán a Don't Go Home, vagyis a Vasarely ne menj haza! kísérő tárlat.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Megszavazta az Országgyűlés: így alakul át a közmédia – kiválik például a távirati iroda

Megszavazta az Országgyűlés: így alakul át a közmédia – kiválik például a távirati iroda

Elfogadta az Országgyűlés kedden a médiaszolgáltatásokról és a tömegkommunikációról szóló törvényt. A köztévé és közrádió egy cégbe kerül, megszűnik az MTVA, külön és önálló cég lesz a Magyar Távirati Iroda (MTI), nyílt pályázaton választják majd ki a két nonprofit médiacég vezérigazgatóit, és létrejön a Független Közmédia Testület, amelybe 3-3-3 tagot delegálnak a kormánypártok, ellenzéki pártok és szakmai szervezetek.
inforadio
ARÉNA
2026.06.23. kedd, 18:00
Apáti Ferenc
a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke
Tisza-kormány: megszavazták a médiatörvényt, gyökeresen átalakul a közmédia

Tisza-kormány: megszavazták a médiatörvényt, gyökeresen átalakul a közmédia

Kedden Gödöllőn, a Grassalkovich-kastélyban rendezi meg Magyar Péter miniszterelnök a Visegrádi Négyek újraindított csúcstalálkozóját, ahol a lengyel, a cseh és a szlovák kormányfőt fogadja. A bejelentett ülésezési rend szerint folytatódik az Országgyűlés plenáris ülése is, amelynek napirendjén szerepelhet a referencia-kamatstop, a politikai hirdetések szabályozása és a közmédiára vonatkozó szabályok módosítása. A háttérben ott a hétfőn meghirdetett Tisztítótűz-művelet: társadalmi egyeztetésen a Nemzeti Vagyonvisszaszerzési és Védelmi Hivatal (NVVH) felállításáról szóló tervezet, és a 17. alaptörvény-módosítás is. Percről percre tudósítunk a fejleményekről.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×