Infostart.hu
eur:
355.39
usd:
312.66
bux:
138853.98
2026. június 25. csütörtök Vilmos
Gázai övezeti célpontokat lő az izraeli tüzérség Dél-Izraelből 2025. május 6-án. A gázai polgári védelem szóvivője közölte, hogy három palesztin életét vesztette a Gázai övezet különböző részein hajnalban végrehajtott izraeli bombázások következtében. Az izraeli hadsereg március 18-án kezdte újra offenzíváját a Gázai övezetben, véget vetve a két hónapig tartó tűzszünetnek.
Nyitókép: MTI/AP/Ohad Zwigenberg

Üzent Benjamin Netanjahu az amerikai béketerv részleteiről

Az izraeli miniszterelnök videoüzenetet tett közzé az X-en azután, hogy hétfő este Washingtonban tárgyalt az amerikai elnökkel, és közös sajtótájékoztatójukon közölte: elfogadja Donald Trump közel-keleti béketervét, amely egyebek között arról szól, hogy az izraeli hadseregnek számos feltétel teljesülése után végleg ki kell vonulnia a Gázai övezetből. Netanjahu a videoüzenetben határozottan kijelenti, hogy a hadsereg a béketervnek megfelelően a Gázai övezetben marad.

Noha Trump béketerve utalást tesz arra, hogy szintén bizonyos feltételek teljesülése esetén egyszer lehetségessé válhat a palesztin állam létrehozása, Netanjahu a videóban kijelenti, hogy nem egyezett bele semmilyen palesztin állam létrehozásába. "Elmondtuk, hogy határozottan ellenezzük a palesztin állam létrehozását" - közölte. "Trump elnök mondta is, hogy megérti ezt" -tette hozzá.

"A Hamász nem tudott elszigetelni bennünket, viszont mi elszigeteltük a Hamászt. Most az egész világ, köztük az arab és a muszlim világ is nyomást gyakorol a Hamászra, hogy fogadja el azokat a feltételeket, amelyeket Trump elnökkel közösen támasztunk" - mondta az izraeli kormányfő.

Iszmáíl A-Tuábta, a Hamász gázai sajtóirodájának vezetője Donald Trump tervének ismeretében kijelentette: az nem hoz "semmilyen valódi és igazságos megoldást". Szintén az X-en közzétett közleményében azt írta: minden olyan javaslatot, amely "Gázát szuverenitás nélküli, nemzetközi igazgatás alatti biztonsági entitásnak tekinti, teljes egészében elutasít a kollektív palesztin nemzeti tudat".

A Fatah párthoz kötődő és Ciszjordánia igazgatását ellátó Palesztin Hatóság üdvözölte az amerikai elnök "őszinte és fáradhatatlan" erőfeszítéseit a gázai háború lezárása érdekében, és hangsúlyozta az Egyesült Államokkal fennálló partnersége fontosságát a térség békéje érdekében.

Több arab és muszlim ország is üdvözölte a gázai háború lezárásának washingtoni tervét. Szaúd-Arábia, Jordánia, az Egyesült Arab Emírségek, Indonézia, Pakisztán, Törökország, Katar és Egyiptom külügyminisztere közös nyilatkozatot írt alá, melyben kijelentették, hogy együttműködésre törekednek az Egyesült Államokkal és az érintett felekkel a megállapodás végrehajtása érdekében "olyan módon, amely garantálja a régió népeinek békéjét, biztonságát és stabilitását".

A Háárec című izraeli újság egyik szakértője, Joszi Verter szerint

a megállapodás - ha létrejön - várhatóan 2026 elejére hozza előre a csak jövő ősszel esedékes választásokat Izraelben,

mert a benne foglaltak elfogadhatatlanok a radikálisan jobboldali pártok számára, és a kormány bukását okozzák.

Címlapról ajánljuk
A MOB főtitkára elmondta, hogy képzeli el a közös munkát az új sportállamtitkárral

A MOB főtitkára elmondta, hogy képzeli el a közös munkát az új sportállamtitkárral

A Magyar Olimpiai Bizottság idén is megrendezte az Olimpia Napját a Városligetben, ahová számos nagy sztár, olimpiai bajnok is kilátogatott, és együtt sportolt vagy beszélgetett a rajongókkal. Fábián László az InfoRádióban beszélt az esemény legfőbb értékeiről, az olimpiai felkészülés aktualitásairól és arról is, mire számít az új sportállamtitkársággal való együttműködéstől.

Ukrajna: „már mi teszünk szívességet a tűzszünettel Oroszországnak”

Ukrajna türelme nem véges és visszavonhatja tűzszüneti ajánlatát, ha nincs lényegi nemzetközi nyomás a háború leállítására – közölte a kijevi kormány megbízottja. Ukrajna úgy érzi, egyre jobban állnak a fronton, a tömeges dróntámadásoknak köszönhetően. Közben az amerikai kormányzat egyik tagja „az európaiak szellemi fogyatékos gyerekének” nevezte Zelenszkij ukrán elnököt.
Nem találtak magukra a techcégek eladási hullámában a tőzsdék

Nem találtak magukra a techcégek eladási hullámában a tőzsdék

Vegyes hangulat volt a nemzetközi tőkepiacokon: a közel-keleti feszültségek valamelyest enyhültek, de az elmúlt napok technológiai részvényeket sújtó korrekciója még nyomás alatt tarotta a tőzsdéket. A hangulatot javította, hogy az Irán és Izrael közötti konfliktus csillapodásával mérséklődtek az olajellátással kapcsolatos aggodalmak, és a Hormuzi-szoros hajóforgalma is fokozatosan normalizálódik, de továbbra is visszafogja a kockázatvállalási kedvet, hogy globális eladási hullám indult a technológiai részvényekben. Az arany héthónapos mélypontra került, a dollár pedig erősödik. Európában vegyes volt a kép: a Dax esett, míg a CAC40 enyhe pluszban állt meg. Az amerikai tőzsdék ugyan jó lendülettel kezdték a napot, de estére egyedül a Dow Jones tudott pluszban zárni.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×