Infostart.hu
eur:
354.47
usd:
311.68
bux:
139624.46
2026. június 25. csütörtök Vilmos
Donald Trump amerikai elnök nagykövetjelöltekkel találkozik a washingtoni Fehér Házban 2025. március 25-én.
Nyitókép: MTI/EPA pool/Shawn Thew

A bíróság törvénytelennek minősítette és felfüggesztette Donald Trump vámjait

A Nemzetközi Kereskedelmi Bíróság szerint az elnök átlépte a hatáskörét, illetve egy olyan törvényre hivatkozva vetette ki a vámokat, ami nemzeti vészhelyzetekre, szokatlan fenyegetésekre vonatkozik.

Egy amerikai kereskedelmi bíróság szerdán egy átfogó ítéletben blokkolta Donald Trump elnök vámjainak életbe lépését, és megállapította, hogy az elnök túllépte hatáskörét az amerikai kereskedelmi partnerektől származó behozatalra kivetett átfogó vámokkal - írja a Reuters híradása nyomán a Portfolio.

A Nemzetközi Kereskedelmi Bíróság azzal indokolta a döntést, hogy az amerikai alkotmány a kongresszusnak kizárólagos hatáskört biztosít a más országokkal folytatott kereskedelem szabályozására, amelyet nem írhat felül az elnöknek az amerikai gazdaság védelmét szolgáló vészhelyzeti hatásköre. A három bíróból álló testület kijelentette: "A bíróság nem foglal állást a vámok elnök általi, nyomásgyakorlásként való alkalmazásának bölcsességéről vagy valószínűsíthető hatékonyságáról.

Ez a felhasználás nem azért megengedhetetlen, mert nem bölcs vagy hatástalan, hanem azért, mert a szövetségi törvény nem teszi lehetővé."

A bírák arra is kötelezték a Trump-kormányzatot, hogy 10 napon belül adjon ki új, az állandó végzést tükröző rendeleteket. A Trump-kormányzat percekkel később fellebbezést nyújtott be, és megkérdőjelezte a bíróság hatáskörét.

A bírák azonnali hatállyal érvénytelenítették Donald Trump év eleje óta hozott összes vámrendelkezését, amik a nemzetközi rendkívüli gazdasági hatalomról szóló törvényre (IEEPA) hivatkozva születtek.

A magyarázat szerint ez a törvény azt a célt szolgálja, hogy nemzeti vészhelyzet idején "szokatlan és rendkívüli" fenyegetésekkel szemben lépjen fel.

A manhattani székhelyű Nemzetközi Kereskedelmi Bíróság döntései, amely a nemzetközi kereskedelmi és vámjogszabályokkal kapcsolatos vitákat tárgyalja, megfellebbezhetőek a washingtoni Szövetségi Kerületi Fellebbviteli Bíróságnál, és végső soron az amerikai Legfelsőbb Bíróságnál.

A Fehér Ház szóvivője szerdán azt mondta, hogy az Egyesült Államok más országokkal szembeni kereskedelmi deficitje "nemzeti vészhelyzetet képez, amely megtizedelte az amerikai közösségeket, hátrahagyta munkavállalóinkat, és meggyengítette védelmi ipari bázisunkat - olyan tények, amelyeket a bíróság nem vitatott".

A pénzügyi piacok üdvözlik a döntést, az amerikai dollár kicsit erősödött a bírósági végzést követően.

Az ítélet - ha érvényben marad - hatalmas lyukat üt Donald Trump azon stratégiáján, hogy magas vámokkal csikarjon ki engedményeket a kereskedelmi partnerektől. Ez mély bizonytalanságot teremt az Európai Unióval, Kínával és számos más országgal egyidejűleg folytatott tárgyalások körül - írja a lap.

Az ítéletet két perben hozták meg, az egyiket a független Liberty Justice Center nyújtotta be öt olyan amerikai kisvállalkozás nevében, amelyek a vámok által érintett országokból importálnak árukat, a másikat pedig 12 amerikai állam.

Címlapról ajánljuk
Kevesebb szót és keményebb dollárt hozhat Kevin Warsh a Fed élén

Kevesebb szót és keményebb dollárt hozhat Kevin Warsh a Fed élén

Jerome Powell Fedje válságokon lavírozó, adatfüggő stabilizátor volt. Kevin Warsh jegybankja ezzel szemben egyelőre egy inflációs horgonyt kereső intézményi reformkísérletnek tűnik. A tét nem csak az amerikai kamatszint. Ha a dollár erősebb lesz, annak hullámai elérhetik Európát, Közép-Európát és a magyar állampapírpiacot is.

Kormányszóvivői tájékoztató: 4 napig extrém hőség lesz, 38-40 fokokkal

Hatályba lépett a hőség-kormányrendelet, a hőség miatt péntek éjféltől rendkívüli tájékoztatási rend lép életbe. Az államigazgatásban ahol lehetséges, hétfőn és kedden home office lesz. Akár a 2022-es évszázados aszályhoz hasonló károkat fog okozni a mezőgazdaságban idén is a hőség. Még legalább 10-12 centivel csökkenni fog a Velencei-tó szintje. Nyitott, széles körű alkotmányozás lesz, a végén népszavazás hagyja jóvá – derült ki a kormányszóvivői tájékoztatón.
Új muníciót kapott az AI-trade - Mi történik a tőzsdéken?

Új muníciót kapott az AI-trade - Mi történik a tőzsdéken?

Az elmúlt napokban a technológiai részvényeket sújtó korrekció nyomás alatt tartotta a tőzsdéket még annak ellenére is, hogy a közel-keleti feszültségek valamelyest enyhültek, és a Hormuzi-szoros hajó forgalma szép lassan elkezdett normalizálódni. Úgy tűnik azonban, hogy a technológiai részvények újra erőre kaphatnak, hiszen a Micron memóriachipgyártó a tegnapi piaczárás után kifejezetten erős, és az elemzői várakozásokat jóval meghaladó negyedéves számokat közölt, miközben a Qualcomm jelentősen megemelte hosszú távú előrejelzését a mesterséges intelligenciához kapcsolódó kereslet miatt - a két érintett részvény árfolyama elszállt, a bejelentések pedig újabb muníciót adhatnak az AI-trade-nek.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×