Infostart.hu
eur:
353.83
usd:
310.78
bux:
139790.13
2026. június 28. vasárnap Irén, Levente
Men smoking in car.
Nyitókép: Nenov/Getty Images

Tilos lesz egy megszokott mozdulat autóvezetés közben

Egyre szigorúbban kezelik a vezetés közbeni dohányzást.

A vezetés közbeni dohányzás ellen Magyarországon nem léptek még fel, pedig évekkel ezelőtt terítékre került az ezzel kapcsolatos javaslat. A KRESZ így továbbra sem tiltja, hogy bárki rágyújtson a volán mögött ülve, miközben a kézben tartott telefon használatával szemben már korántsem ennyire elnézőek a szabályok – írja a vezess.hu.

Németországban még csak javaslat hogy drasztikus szankciókat kellene alkalmazni az autóban cigarettázókkal szemben, de Hollandiában és Lengyelországban is mérlegelik a tilalom lehetőségét. Számos ország már lépett az ügyben:

  • Anglia és Wales: Tilos a dohányzás azokban a járművekben, amikben 18 év alatti személy tartózkodik. A szabályszegőknek 50 fontot, azaz közel 25 ezer forintot kell fizetniük – a kabriókra nem vonatkozik az előírás.
  • Ausztria: Azokban a járművekben tilos a dohányzás, amikben legalább egy 18 év alatti személy tartózkodik. 100 euró, tehát közel 40 ezer forint a közigazgatási bírság felső határa, azonban akit visszaesőként fognak el, annak az összeg tízszeresével könnyíthetik meg a tárcáját.
  • Belgium: Tilos a dohányzás azokban a járművekben, amikben 18 év alatti személy tartózkodik. A szabályozás alól a kabriók élveznek kivételt, minden más esetben 130 euró – a mostani árfolyamon több mint 50 ezer forint – a bírság.
  • Ciprus: Tilos a dohányzás, ha a járműben 16 év alatti gyerek tartózkodik. A szabálysértés 85 eurós (kb. 34 ezer forintos) büntetést von maga után.
  • Finnország: Tilos a dohányzás azokban a járművekben, amikben 15 év alatti gyerek tartózkodik.
  • Franciaország: 18 év alatti gyerek(ek) jelenlétében tilos a dohányzás az autóban. A szabálysértés 135 eurónyi, átszámítva 53 600 forint körüli pénzbüntetéssel jár.
  • Görögország: Ha 12 év alatti gyerek(ek) ül(nek) az autóban, tilos a dohányzás. Akik nem tartják be, 1500 eurós, vagyis csaknem 600 ezer forintos bírságra számíthatnak.
  • Írország: Nem szabad dohányozni az autóban, ha abban 18 év alatti személy tartózkodik. Ellenkező esetben minimum 100 euróra, a mostani árfolyamon körülbelül 40 ezer forintra büntethetik a szabályszegőt.
  • Luxemburg: Személyautókban tilos a dohányzás, ha azokban 12 év alatti gyerek ül. A szabálysértést 25-től 250 euróig, vagyis akár 100 ezer forintig terjedő bírsággal „jutalmazzák”.
  • Olaszország: Várandós nők és kiskorúak jelenlétében tilos dohányozni az autóban. Ha valaki ennek ellenére rágyújt, 50-től 500 euróig terjedő, azaz 200 ezer forintos bírságot kaphat.
  • Skócia: Tilos a dohányzás azokban az autókban, amikben 18 év alatti személy tartózkodik – az előírás ráadásul nemcsak a sofőrre, hanem valamennyi utasra vonatkozik.
  • Szlovénia: 18 éven aluliak jelenlétében tilos a dohányzás az autóban. Ellenkező esetben 250 euró (kb. 100 ezer forint) a bírság.
Címlapról ajánljuk
Pokoli politikai nap jön három településen, van egy fideszes induló is

Pokoli politikai nap jön három településen, van egy fideszes induló is

Embert próbáló napnak néz elébe Arnót holnap, június 28-án: a településen időközi önkormányzati választást tartanak, amelyen nemcsak polgármestert, hanem képviselő-testületet is választanak a helyiek. A választás napján az országos előrejelzések szerint akár 40 fokos hőség is várható, ami sokakban kétségessé teszi, hogy hányan kelnek útra, hogy leadják voksukat az 1875 szavazásra jogosult közül.

Rendkívüli lépést tett Göd polgármestere a hőség miatt

Az extrém hőhullám miatt az ország több pontján vezettek be rendkívüli intézkedéseket az önkormányzatok a lakosság hűsölésének támogatására. A magas nappali hőmérsékletre tekintettel a helyhatóságok a strandok látogatását teszik könnyebben elérhetővé.
inforadio
ARÉNA
2026.06.29. hétfő, 18:00
Kovács Károly
a Magyar Víz- és Szennyvíztechnikai Szövetség elnöke
Bécs vagy London példáját kellene követnie Budapestnek a fővárosi önkormányzat és a kerületek viszonyában?

Bécs vagy London példáját kellene követnie Budapestnek a fővárosi önkormányzat és a kerületek viszonyában?

A főváros kétszintű önkormányzatisága miatt Budapest ma 24 irányba húz, azonban ezen rendszer reformja politikailag érzékeny kérdés, hiszen 24 választott önkormányzat jogköreit, forrásait és érdekeit érinti. A napi konfliktusok mögött azonban világos várospolitikai tét áll: a feladatokat, a forrásokat és a felelősségeket úgy kell újrarendezni, hogy a helyi képviselet és a városrészek identitása megmaradjon, miközben a főváros visszakapja az egységes városi működéshez szükséges stratégiai és koordinációs eszközeit.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×