eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 24. vasárnap Emma
A koronavírus-járvány miatt védőmaszkot viselő nő halad el egy iráni zászlót ábrázoló falfestmény mellett Teheránban 2021. augusztus 9-én. Az iráni egészségügyi minisztérium közlése szerint az országban az elmúlt napokban rekordot döntött a koronavírus-fertőzöttek és a fertőzés szövődményei miatt elhunyt emberek száma.
Nyitókép: MTI/EPA/Abedin Taherkenareh

Többen meghaltak a fiatal nő halála miatt tartott tüntetésen Iránban - videók

A rendőrök tüzet nyitottak a tiltakozókra. Tagadják, hogy közük lett volna a nő halálához.

Hárman meghaltak, amikor rendőrök tüzet nyitottak Iránban a tüntetőkre, akik egy fiatal nő halála miatt tiltakoztak. A nőt az erkölcsrendészeti őrizetbevételt követően halt meg. Azért tartóztatták le, mert nem viselte az előírás szerint kötelező ruhadarabot, a hidzsábot.

A 22 éves Masa Aminit múlt kedden vették őrizetbe, szemtanúk szerint a rendőrök megverték a rendőrautóban, majd kómába esett. Sajtóértesülések szerint pénteken halt meg. A rendőrség tagadta, hogy az őrizetbe vételnek köze lett volna a nő halálához, szerintük ugyanis hirtelen szívelégtelenségben halt meg. Az iráni belügyminisztérium vizsgálatot indított az ügyben.

Az eset országos felháborodást váltott ki: Kurdisztán tartományban zavargások törtek ki, ott a Hengav emberi jogi szervezet közlése szerint három ember meghalt hétfőn. A szervezet korábban öt halálos áldozatról adott hírt, ezt később háromra módosította.

A Reuters hírügynökség nem tudta független forrásból megerősíteni az értesülést. A halálozásokat hivatalosan nem jelentették be, az IRNA iráni hírügynökség hét tartomány egyes városaiban "kisebb" tüntetésekről számolt be, melyeket a rendőrök feloszlattak.

Az állami televízió szerint sok tüntetőt letartóztattak, de a híradás tagadta, hogy halálos áldozatok lettek volna. A Fársz iráni félhivatalos hírügynökség hétfőn azt jelentette:

számos tüntető meggyőződése, hogy Masa Amini halálát kínzás okozta. A rendőrség a nő halálát szerencsétlen incidensnek nevezte.

A teheráni rendőrfőkapitány közleményében azt is leszögezte: nem szeretnék, ha hasonló eset újra előfordulna.

A fejkendő viselése több mint negyven éve, az 1979-es iráni iszlám forradalom óta elvileg kötelező a nők számára, de ezt az előírást az évtizedek során főként a nagyvárosokban rengetegen megszegték. Az utóbbi években több megmozdulás is volt a kötelező viselet ellen, az iráni vezetés és az erkölcsrendőrség azonban egyaránt kitart a szabályok betartatása mellett.

A tüntetésről több Twitter-bejegyzés is készült:

Címlapról ajánljuk
Wladár Sándor a vb-esélyekről: Kós Hubert aranyvárományos, 10-15 döntősünk lehet az egyéni számokban

Wladár Sándor a vb-esélyekről: Kós Hubert aranyvárományos, 10-15 döntősünk lehet az egyéni számokban

Aranyérmet remél Kós Huberttől a budapesti rövid pályás úszó világbajnokságon Wladár Sándor, aki Szabó Szebasztiánt is a dobogóra várja. A magyar szövetség elnöke arról is beszélt az InfoRádióban, hogy a versenyek mellett a körítés is rendkívüli lesz a Duna Arénában. A sportvezető kitért arra is, hogy Milák Kristóf új edzője, Szabó Álmos megadhatja a kétszeres olimpiai bajnoknak mindazt, ami eddig hiányzott neki.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 24. 10:38
×
×
×
×