Infostart.hu
eur:
355.65
usd:
313.27
bux:
138850.94
2026. június 25. csütörtök Vilmos
Orosz légicsapásban lerombolt híd alatt épített átjárón menekülnek emberek a Kijev közelében lévő Irpinyben 2022. március 5-én. Vlagyimir Putyin orosz elnök február 24-én rendelte el katonai művelet végrehajtását Ukrajnában.
Nyitókép: MTI/AP/Vadim Ghirda

Kiút a pokolból – Orosz bombázások lehetetlenítik el egy Kijev közeli város lakosainak menekülését

A fővárostól nyolc kilométerre fekvő Irpinyből kivezető evakuációs útvonalat folyamatosan bombázzák és lövik az oroszok.

Az elmúlt napokban egyre hevesebben támadják a kisvárost, miközben az orosz hadsereg egyértelműen Kijev lerohanására készül: az Irpinyt Kijevvel összekötő hidat az ukránok épp az orosz hadoszlop lassítására robbantották fel, törmelékből és deszkákból álló, ideiglenes szerkezet segíti most a helyieket a folyón történő átkelésben.

Az útvonalat még csak egy napja használták az irpinyiek arra, hogy elhagyhassák városukat, amikor a menekülő civilekkel szembeni támadások száma gyanúsan megsokszorozódott. A főleg nőkből és gyermekekből álló menekülők az egyre közelebbről érkező becsapódások hanghatásaitól megrettenve vetik magukat földre a Sky News cikke szerint: plüsseiket szorongató gyerekek kezét fogva menekülnek a szülők minél messzebbre a heves támadásokról.

"Az oroszok mindenhol ott vannak és lőnek mindenre"

– mondta el egy fiatal menekülő. Úgy tűnik, hogy az orosz katonák behatoltak Irpinybe – több szemtanú is elmondta, hogy csapatokat láttak a városon belül és a város körül mozogni.

A városban tartózkodók közt sokan vannak olyanok, akik támadás alatt álló környező falvakból menekültek el, majd Irpinyben kerestek menedéket, de itt sem tudhatják már magukat biztonságban.

Egy édesanya tizenöt éves fiával érkezett egy közeli faluból – a fiú, Ivan azt mondja, ott minden a tűz martalékává vált, nincsen már semmi, amit meg lehetne védeni vagy újjáépíteni. A menekülő család a nagyszülőket hátra kellett hogy hagyja: az ő egészségi állapotuk nem elég jó ahhoz, hogy át tudjanak szökni az egykori irpinyi híd romjai alatt található menekülési útvonalon.

"Ott hagytam őket, hogy meghaljanak. Aztán visszaküldtem értük a férjemet. Nem tehetem meg ezt velük" – mondta Leszja Wagner.

Irpiny környékén katonák és civilek egyaránt megsérülnek: hátba lövik őket vagy repeszek fúródnak lábukba, érszorítóként van, aki az övét kénytelen használni. A kisgyerekeket sokkos állapotban levő szüleik próbálják megnyugtatni. Van, aki kisebb csomagokkal, szatyrokkal indult útnak, de

akad olyan is, aki nem hozott magával semmit.

Ezen a veszélyes úton egy nappal hamarabb még bárki besétálhatott Irpinybe: mostanra életveszélyt jelent rálépni.

Az orosz védelmi minisztérium közlése szerint az orosz fegyveres erők hétfő délelőtt 10 órától (közép-európai idő szerint 8 órától) fegyvernyugvást hirdettek négy ukrán városnál, Kijevnél, Harkivnál, Szuminál és Mariupolnál humanitárius folyosót nyitva a polgári lakosság és a külföldi állampolgárok távozásához.

Címlapról ajánljuk

Apáti Ferenc: több ok miatt is kellenek a külföldi vendégmunkások a zöldség-gyümölcs ágazatban

„Nem tudjuk megúszni, hogy harmadik országbeli munkaerővel dolgoztassunk” – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke. Apáti Ferenc egyetemi docens szerint egyre kevesebb magyar születik, egyre kevesebben vállalják el a betakarítás nehéz fizikai munkáját, és a piaci verseny miatt nem tudnak nekik sokkal magasabb bért adni.
inforadio
ARÉNA
2026.06.25. csütörtök, 18:00
Mészöly Géza korábbi válogatott labdarúgó, edző
Újvári Gábor újságíró, sportvezető
Megszenvedték az elmúlt napokat a tech részvények, de ma itt lehet a fordulat

Megszenvedték az elmúlt napokat a tech részvények, de ma itt lehet a fordulat

Az elmúlt napokban a technológiai részvényeket sújtó korrekció nyomás alatt tartotta a tőzsdéket még annak ellenére is, hogy a közel-keleti feszültségek valamelyest enyhültek, és a Hormuzi-szoros hajó forgalma szép lassan elkezdett normalizálódni. Úgy tűnik azonban, hogy a technológiai részvények újra erőre kaphatnak, hiszen a Micron memóriachipgyártó a tegnapi piaczárás után kifejezetten erős, és az elemzői várakozásokat jóval meghaladó negyedéves számokat közölt, miközben a Qualcomm jelentősen megemelte hosszú távú előrejelzését a mesterséges intelligenciához kapcsolódó kereslet miatt - a két érintett részvény árfolyama elszállt, a bejelentések pedig újabb muníciót adhatnak az AI-trade-nek. Ennek hatásait már az ázsiai piacokon is látjuk, ahol többnyire emelkedtek a tőzsdék, különösen a dél-koreai index, amelyben nagy súllyal szerepelnek tech részvények, de a határidős Nasdaq is nagyot ugrott, valamint az előjelek alapján Európában is emelkedéssel indulhat a nap.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×