Hornyák József elmondta, hogy a magán cégeknél valamivel kisebb mértékben romlott a fizetések vásárlóereje, mint az állami alkalmazottak esetében. De a pénzromlás még így is olyan nagyságú reálbér csökkenéssel járt, amihez hasonló utoljára a 2008-09 -es világgazdasági válság idején volt.
Szerinte a reálkeresetek értékállósága csak valamikor az ősz folyamán fog visszaállni. Az előrejelzések ugyanis azt mutatják, hogy akkorra nagyjából 15-16 százalék körül összeér majd az árak és a bérek emelkedése. Az év vége felé pedig már akár 10 százalékra is mérséklődhet az infláció.
A szakértő úgy vélte, hogy a kormány most bejelentett intézkedése az ársapkák kivezetéséről, csak enyhén fogja növelni az inflációt. Bár az augusztus 1-től megszűnő élelmiszer árstopok elvben gyorsíthatnák a pénzromlást, de ez várhatóan mégis csak kisebb mértékű lesz. Ugyanis a kormány nem engedte, hogy a hatósági áras termékeket, az ársapka kivezetése után, piaci áron adják a boltok. Ezeket csak a beszerzési árhoz nagyon közeli áron lehet majd adni. Az úgynevezett akciós árak pedig nyilván alacsonyabbak lesznek a mint a piaciak - vélekedett Hornyák József.
Szerinte a korábban ársapkás termékeket csak azt követően lehet ismét piaci áron kínálni, ha a pénzromlás mértéke legalább húsz százalék alá süllyed. A Portfólió elemzője azonban még azt sem tartotta kizártnak, hogy a kormány majd csak 10 százalék körüli infláció esetén szünteti meg teljesen az államilag szabályozott árképzést.