A monetáris szigorítás határára ért a jegybank - érzékeltette Nagy Márton, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke a bécsi Euromoney konferencián. Arról beszélt, hogy amennyiben az éves adószűrt maginfláció eléri, illetve meghaladja a 3%-ot, az a jegybank számára elegendő bizonyíték lesz arra, hogy meg kell kezdeni a monetáris politika szigorítását - írta meg a Portfolio.
Nagy Márton szerint ez már az idei első negyedévben bekövetkezhet, de először meg akarják várni, hogy valóban sor kerül-e rá.
Ilyen konkrét üzenet a szigorítással kapcsolatban az utóbbi időben nem érkezett MNB részéről.
A jegybanki alapkamat mértéke 2016. május 25. óta nem változott, 0,9 százalék. A jegybank 2017 végén és 2018-ban is azt kommunikálta, hogy az inflációs cél fenntartható elérése 2019 közepére várható, az MNB egyetlen horgonya pedig az infláció.
A hír nem maradt hatástalan: szerda reggel még egyhavi mélypontra ütötték a forintot a tegnapi inflációs adat hatására, délelőtt azonban az MNB-alelnök szavainak hatására a magyar fizetőeszköz hirtelen erősödni kezdett.
A normalizáció első lépéseként Nagy az FX-swap állomány leépítését, illetve a kamatfolyosóval való "manőverezést" nevezte meg a Portfolio szerint. Ez nem újdonság, hiszen a piaci szereplők közül mindenki arra számít, hogy
az irányadónak tekintett (0,9%-os) kamat helyett először a nem konvencionális eszköztárához fog hozzányúlni a jegybank.