Infostart.hu
eur:
355.83
usd:
313.38
bux:
138853.98
2026. június 24. szerda Iván
A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közreadott képen Orbán Viktor miniszterelnök (j) interjút ad a Kossuth Rádiónak a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) brüsszeli képviseleti irodájában az Európai Unió tagországai állam- és kormányfőinek kétnapos tanácskozása idején 2023. június 30-án. Balra Törőcsik Zsolt műsorvezető.
Nyitókép: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán

Orbán Viktor péntek reggel: a gatyánk is rámegy erre a háborúra

Szerinte az EU-csúcs egy, az amerikaival szembeni "ellenstratégiát" alkotni jött össze a héten, de megerősítette, egy gyors és egyszerű véleménynyilvánítást kezdeményez abban az ügyben, hogy Ukrajna lehet-e gyorsított eljárással az unió tagja. Szólt "jó és rossz dollárokról", a boltoknak adott árletörő határidőről, és további vitákról is Brüsszellel.

A rendkívüli uniós csúcs helyszínéről, Brüsszelből adott interjút péntek reggel Orbán Viktor a Kossuth rádiónak.

"Hogy Magyarország és a 26 másik uniós tagország közötti véleménykülönbség fennáll, az eddig is világos volt, de most már a vita az EU és az Egyesült Államok között van" - tette világossá az EU-csúcs utáni reggelen a kormányfő.

Szerinte a 26 ország "ellenstratégiát" alkotni jött össze Brüsszelben, az Egyesült Államok helyébe lépve folytatni a háborút Ukrajnában, miután az Egyesült Államok kiszállt a háború finanszírozásából.

Orbán Viktor szerette volna megtudni, hogy ezzel kapcsolatban "miben bízik" ebben a helyzetben.

"Ez egy olyan kérdés, amire nincsen válasz" - jegyezte meg, miközben "a gatyánk is rámegy erre a háborúra".

Mint folytatta, a NATO-ban is megváltoztak az erőviszonyok, a békepártiak vannak többségben az USA, Törökország, Szlovákia és Magyarország révén.

Sérelmezte, hogy Ukrajna Európától követel egy 800 ezer-egymillió fős hadsereget, miközben "ennyi pénz nincs", nemhogy Európában, Amerikában sincs.

Brüsszeli vétójáról azt mondta, "úgy tűnik, hogy én vétóztam, de vissza fognak jönni", fogalmazta meg reményeit arról, hogy az uniós tagállamok meg fogják változtatni véleményüket a háborúval kapcsolatban.

Véleménynyilvánító szavazás

A véleménynyilvánító szavazásról elmondta, szép dolog a segítség, az ukránoknak szükségük is van rá, de úgy nem lehet segíteni, hogy közben mi tönkremegyünk, "ezt a folyamatot időben meg kell állítani".

"Ukrajna csak akkor lehet az unió tagja, ha minden tagállam támogatja ezt. Nem felgyorsítani kell a tárgyalást, hanem időt kell neki hagyni, minden apró részletet át kell gondolni" - érvelt Orbán Viktor.

Rámutatott, már megkezdődött az EU és Ukrajna közötti kereskedelem kinyitása, de láttuk ennek a következményeit, Ukrajnában lazább szabályozások mellett, olcsóbban állítanak elő élelmiszereket, az rázúdulna az Európai Unióra, ez tönkretenné szerinte Európa gazdaságát.

De van ezen kívül egy szabad munkaerő-áramlási probléma:

Magyarország be tud fogadni évente 30-50 ezer vendégmunkást, de nem tud százezreket. A szavazás hasonló lesz a nemzeti konzultációhoz, gyors lesz és egyszerű,

a következő hetekben, hónapokban le is zajlik.

Megerősítette, egy 800 ezres hadsereget fenntartani, Ukrajnát fenntartani, Európa újrafelfegyverzését elvégezni nem lehet egyszerre megengedni, "tönkremegyünk, ha azt csináljuk, amit a 26 tagállam tegnap elfogadott".

További viták Brüsszellel

A rezsicsökkentéssel kapcsolatos brüsszeli vitával kapcsolatban megjegyezte, ugyanaz a helyzet, mint a migrációval kapcsolatban, amikor is beperelték és megbüntették Magyarországot.

"Amikor ilyen erős nyomás alatt van Magyarország, a konzultációknak, népszavazásoknak óriási jelentőségük van" - húzta alá a kormányfő.

A rezsicsökkentés eltörlésével a magyar családok tömegei járnának rosszul, "nem bírnák ki".

Megjegyezte, a magyar emberek talán nem is érzik, milyen összeget nem fizetnek most ki a rezsicsökkentés miatt. "Brüsszel azt akarja, hogy a rezsicsökkentés ne legyen" - szögezte le.

Ezt a csatát viszont a magyar kormány meg tudja vívni, hiába mondja Brüsszel mellett most a Tisza is azt, amit, ez márpedig egy évben 500 ezer forinttal magasabb terhet jelentene a magyar családoknak.

Árak

Jó hírként közölte, van már árcsökkenés a boltokban, "de ez nem elég", még mindig el kell tudni kerülni a hatósági árakat.

"Az árak nem emelkednek, hanem az árakat emelik" - mondta, hozzátéve,

egy hetük van a boltoknak az árak megfékezésére.

USAID-pénzek

Magyarország szerinte örül annak, ha külföldről pénz érkezik, a magyar gazdaság jó teljesítményéhez szükségesek is ezek a pénzek, ezek a "jó dollárok".

"De vannak rossz dollárok, befolyásszerzés céljából" - folytatta.

Ezek felfedésére az amerikai kormány érkezett Magyarország segítségére, kiteregette, hogy az előző kormány alatt külföldön befolyásszerzésre költöttek komoly mennyiségű dollárt, "mi a bot másik végén állunk" - ecsetelte.

Közben Brüsszelből is fizettek embereket arra, hogy Magyarországon Brüsszel akarata érvényesüljön, ezt viszont még fel kell tárni, a nehézséget az is adja, hogy "az még a mi pénzünk is", arra küldték, hogy "befolyásolják a magyar álláspontot, például a rezsicsökkentés ügyében".

Ez a "takarítási" munka húsvétra zárulhat le.

Címlapról ajánljuk
A MOB főtitkára elmondta, hogy képzeli el a közös munkát az új sportállamtitkárral

A MOB főtitkára elmondta, hogy képzeli el a közös munkát az új sportállamtitkárral

A Magyar Olimpiai Bizottság idén is megrendezte az Olimpia Napját a Városligetben, ahová számos nagy sztár, olimpiai bajnok is kilátogatott, és együtt sportolt vagy beszélgetett a rajongókkal. Fábián László az InfoRádióban beszélt az esemény legfőbb értékeiről, az olimpiai felkészülés aktualitásairól és arról is, mire számít az új sportállamtitkársággal való együttműködéstől.

Ukrajna: „már mi teszünk szívességet a tűzszünettel Oroszországnak”

Ukrajna türelme nem véges és visszavonhatja tűzszüneti ajánlatát, ha nincs lényegi nemzetközi nyomás a háború leállítására – közölte a kijevi kormány megbízottja. Ukrajna úgy érzi, egyre jobban állnak a fronton, a tömeges dróntámadásoknak köszönhetően. Közben az amerikai kormányzat egyik tagja „az európaiak szellemi fogyatékos gyerekének” nevezte Zelenszkij ukrán elnököt.
Nem találtak magukra a techcégek eladási hullámában a tőzsdék

Nem találtak magukra a techcégek eladási hullámában a tőzsdék

Vegyes hangulat volt a nemzetközi tőkepiacokon: a közel-keleti feszültségek valamelyest enyhültek, de az elmúlt napok technológiai részvényeket sújtó korrekciója még nyomás alatt tarotta a tőzsdéket. A hangulatot javította, hogy az Irán és Izrael közötti konfliktus csillapodásával mérséklődtek az olajellátással kapcsolatos aggodalmak, és a Hormuzi-szoros hajóforgalma is fokozatosan normalizálódik, de továbbra is visszafogja a kockázatvállalási kedvet, hogy globális eladási hullám indult a technológiai részvényekben. Az arany héthónapos mélypontra került, a dollár pedig erősödik. Európában vegyes volt a kép: a Dax esett, míg a CAC40 enyhe pluszban állt meg. Az amerikai tőzsdék ugyan jó lendülettel kezdték a napot, de estére egyedül a Dow Jones tudott pluszban zárni.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×