Infostart.hu
eur:
354.84
usd:
312.32
bux:
139624.46
2026. június 26. péntek János, Pál
Yellow taxi cabs waiting for a passenger in Budapest
Nyitókép: Ocskaymark/Getty Images

30 százalékos tarifaemelésért lobbiznak a taxisok a fővárosnál

2018 óta kőbe volt vésve a korábbi tarifa, az önkormányzat a veszélyhelyzetre hivatkozva nem engedte az emelést. Szerdán folytatódott a tüntetés, átadták a fővárosnak az ITM állásfoglalását is.

Lehet emelni a fővárosi rögzített taxis viteldíjakat a Fővárosi Kormányhivatal állásfoglalása szerint.

Korábban a Fővárosi Önkormányzat azért utasította el a taxisok ezirányú kérését, mert szerintük a veszélyhelyzeti rendeletek megtiltják az emelést.

"2013. szeptember 1-től létezik a fővárosban a hatósági rögzített ár, ami megállapítja, mennyi a kilométerdíj, az alapdíj és a várakozási díj. Ezt legutóbb 2018 július 1-jén módosította a fővárosi közgyűlés, tavaly a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamarával közösen kezdeményeztük ennek a tarifának a módosítását, az első pillanatban jelezte az önkormányzat, hogy

a veszélyhelyzeti rendelet miatt nem tudják a tarifaemelést jóváhagyni, illetve azt bevezetni"

- elevenítette fel az előzményeket az InfoRádióban Metál Zoltán, az Országos Taxis Szövetség elnöke.

Ezt követően fordultak a kormányhivatalhoz állásfoglalásért, amely tartalma szerint nincs akadálya a tarifaemelésnek.

Az állásfoglalást a taxisok azonnal továbbították a fővárosnak.

Hogy milyen áremelést tartanának minimum elfogadhatónak, arról Metál Zoltán azt mondta,

30 százalék, mivel 2018 júliusa óta igen sok minden változott.

A fővárosi taxis tüntetés(ek)hez - szerda délre is szerveztek egy ilyet taxisok - az érdekképviseletnek nincs köze, az Országos Taxis Szövetség a tárgyalóasztalnál szeretne sikert elérni.

Karácsony Gergely főpolgármester közösségi oldalán azt írta: javasolja, hogy folytassák a tárgyalásokat a hivatalos taxis szervezetekkel, állapodjanak meg egy méltányos emelésben, amit a Fővárosi Közgyűlés elé terjesztenek, és ha van teljes körű szakmai és politikai konszenzus, akkor dönthetnek a taxisok sok szempontból jogos igényeiről.

Szerdán folytatódott a taxisok tarifaemelésért kezdett demonstrációja szerdán Budapesten, a Főpolgármesteri Hivatal Városház utcai épülete előtt. A demonstráció után Horacsek Róbert, a szervezők szóvivője az MTI-nek elmondta: a két héttel ezelőtti, február 2-i demonstráció részeként a követeléseiket tartalmazó petíciót adtak át a Miniszterelnökségen és a Főpolgármesteri Hivatalban.

Az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) válaszként állásfoglalást adott ki, amely szerint a veszélyhelyzeti intézkedések nem akadályozzák a tarifaemelést - közölte a szóvivő. Hozzátette, hogy ez feloldotta a tarifa megállapítására jogosult fővárosi önkormányzat és a taxisok közötti jogértelmezési problémát, ami hónapok óta akadályozta az érdemi előrelépést az ügyben. A taxisok most gyors és hatékony intézkedést várnak a tarifaemelés kérdésében. A szerdai demonstráción a minisztériumi állásfoglalást átadták Kiss Ambrus általános főpolgármester-helyettesnek.

Horacsek Róbert kitért arra is: két héttel ezelőtti petíciójuk kapcsán a Főpolgármesteri Hivatal úgy reagált, hogy a tárgyalásokon részt vehetnek a taxisok képviselői, de csak bejegyzett szervezeti formában. Ez ellentmond annak a kialakult gyakorlatnak, amely szerint a taxisok, illetve aláírásukkal támogatott megbízottjaik képviselték a szakmát a korábbi megbeszéléseken; ezt jelezték a főpolgármester-helyettesnek - hangsúlyozta a szóvivő.

Nem sokkal a demonstráció után meghívást kaptak a március 1-jére tervezett tárgyalásra.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Kevesebb szót és keményebb dollárt hozhat Kevin Warsh a Fed élén

Kevesebb szót és keményebb dollárt hozhat Kevin Warsh a Fed élén

Jerome Powell Fedje válságokon lavírozó, adatfüggő stabilizátor volt. Kevin Warsh jegybankja ezzel szemben egyelőre egy inflációs horgonyt kereső intézményi reformkísérletnek tűnik. A tét nem csak az amerikai kamatszint. Ha a dollár erősebb lesz, annak hullámai elérhetik Európát, Közép-Európát és a magyar állampapírpiacot is.

Kormányszóvivői tájékoztató: 4 napig extrém hőség lesz, 38-40 fokokkal

Hatályba lépett a hőség-kormányrendelet, a hőség miatt péntek éjféltől rendkívüli tájékoztatási rend lép életbe. Az államigazgatásban ahol lehetséges, hétfőn és kedden home office lesz. Akár a 2022-es évszázados aszályhoz hasonló károkat fog okozni a mezőgazdaságban idén is a hőség. Még legalább 10-12 centivel csökkenni fog a Velencei-tó szintje. Nyitott, széles körű alkotmányozás lesz, a végén népszavazás hagyja jóvá – derült ki a kormányszóvivői tájékoztatón.
Új muníciót kapott az AI-trade - Mi történik a tőzsdéken?

Új muníciót kapott az AI-trade - Mi történik a tőzsdéken?

Az elmúlt napokban a technológiai részvényeket sújtó korrekció nyomás alatt tartotta a tőzsdéket még annak ellenére is, hogy a közel-keleti feszültségek valamelyest enyhültek, és a Hormuzi-szoros hajó forgalma szép lassan elkezdett normalizálódni. Úgy tűnik azonban, hogy a technológiai részvények újra erőre kaphatnak, hiszen a Micron memóriachipgyártó a tegnapi piaczárás után kifejezetten erős, és az elemzői várakozásokat jóval meghaladó negyedéves számokat közölt, miközben a Qualcomm jelentősen megemelte hosszú távú előrejelzését a mesterséges intelligenciához kapcsolódó kereslet miatt - a két érintett részvény árfolyama elszállt, a bejelentések pedig újabb muníciót adhatnak az AI-trade-nek.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×