eur:
392.6
usd:
362.16
bux:
72132.83
2024. július 6. szombat Csaba

Új időszámítás a nyugdíjszámításban

Kormányrendeletet alkottak; elkészültek a nyugdíjak meghatározásához szükséges szorzók.

A nyugdíjba lépők pénzét igen összetett módon számítják ki: alapja a szolgálati idő, azaz a kereső foglalkozással eltöltött évek (bizonyos esetekben ideszámít a tanulmányi időszak, hölgyeknél a gyessel, gyeddel töltött időszak), és az ez idő alatti nettó napi átlagkeresetet a nyugdíjba vonulás évére valorizálják az úgynevezett valorizációs szorzóval.

Hétfőn a Magyar Közlönyben - mint azt a Napi.hu kiszúrta - új "szorzótábla" jelent meg, amely szerint például az 1980-as kereseteknél 58,339 a szorzó, a 2016-osokra pedig 1,257, a 2017-esekre pedig már csak 1,113 - a korábbi szorzók alacsonyabbak voltak.

A szorzóra nyilvánvalóan azért van szükség, mert ezek segítenek hozzáigazítani a nyugdíj előtti évtizedek bérét a nyugdíjba vonuláskor érvényes bérhez. Érthető is: 1980-ban egy pár ezer forintos fizetés értelmezhetetlen a mai összegeket nézve.

Januárban 130 ezer forint fölötti volt az átlagnyugdíj, ami 4,3 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbit. Öregségi ellátást 2 031 674 személy kapott januárban.

Címlapról ajánljuk

Orbán Viktor Moszkvában: „azt akarta megtudni, merre van a békéhez vezető legrövidebb út”

Európának a béke a legfontosabb. A magyar EU-elnökség a következő félévet – az akkor végzendő munkát – békemissziónak tekinti - hangsúlyozta Orbán Viktor kormányfő a Vlagyimir Putyin orosz elnökkel közös sajtótájékoztatóján pénteken Moszkvában.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.08. hétfő, 18:00
Lakatos Júlia
a Méltányosság Politikaelemző Központ stratégiai igazgatója
Hatalmas összegek vándorolnak Ukrajnába, de nem a háború miatt nincs elég forrás

Hatalmas összegek vándorolnak Ukrajnába, de nem a háború miatt nincs elég forrás

Ukrajna újjáépítésének és stabilizációjának sikere szorosan összefonódik a nemzetközi támogatás és a helyi reformok hatékonyságával. Az országnak stratégiai lépéseket kell tennie a gazdasági diverzifikáció, a humán tőke fejlesztése és az infrastrukturális modernizáció terén, hogy hosszú távú fenntartható fejlődést érjen el – vélik el a Centre for European Policy Studies kutatói, akiknek friss jelentése szerint a további nemzetközi, főként piaci befektetések legkomolyabb visszatartó ereje nem a háború, hanem a szükséges politikai reformok végrehajtása.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×