- Kötelező tesztelést írnak elő az Egyesült Államokban a Kínából érkezők számára
- Tömegesen röpködnek covidos kínaiak
- Újra kaphatnak útlevelet a kínaiak, miközben Washington beutazási korlátozást fontolgat
- Sosem haltak meg annyian koronavírus miatt Japánban, mint ma
- Rusvai Miklós: a járványnak kedvező tényezők állnak nyerésre
- Új világ: nyugati Covid-gyógyszert kezdenek el Pekingben osztani
Azt követően, hogy Kína közölte, állampolgárai ismét kaphatnak útleveleket, a külföldiek pedig vízumokat, a világ más országaiban attól tartanak, hogy a kínai nyitás a koronavírus-fertőzések ismételt elterjedéséhez vezethet. Több ország ezért tesztelni kezdte a Kínából érkező utasokat és az eredmények drámaiak voltak.
Két, Kínából Milánóba érkezett járat volt az elsők között, amelyek utasait a kínai utazókra vonatkozó új, kötelező vizsgálatoknak vetették alá. Guido Bertolaso, Lombardia tartomány jóléti ügyekkel foglalkozó tanácsosa egy sajtótájékoztatón elmondta: az első járaton a 92 utasból 35 (azaz 38 százalék) volt pozitív. A második járaton 120 utasból 62 (azaz 52 százalék).
Szerda este az Egyesült Államok lett az ötödik ország, amely korlátozásokat vezetett be a kínai utazókkal szemben.
A kínai szigortól való újabb eltávolodás részeként Hongkong eltörölte a pozitív teszteredményt produkáló személyekre vonatkozó korlátozó karanténszabályait.
Peking bejelentése azt jelenti, hogy
kínaiak milliói utazhatnak a jövő hónapban esedékes holdújévi ünnepekre
az országon belül, vagy akár külföldre is - a legtöbbjüknek 2020. óta most először lesz erre lehetőségük.
A Trip.com és a Qunar utazási szolgáltató cégek szerint a bejelentést követően a nemzetközi jegyfoglalások és a vízummal kapcsolatos információk keresése a honlapjaikon öt-nyolcszorosára nőtt. A legnépszerűbb úti célok között szerepelt Japán, Thaiföld, Dél-Korea, az Egyesült Államok, Nagy-Britannia és Ausztrália.
Mindez a 2020. eleji események kísérteties megismétlődését jelentené. Ezért aggodalmak merültek fel, hogy globálisan ismét elterjedhet a koronavírus a kínai esetszámok brutális megugrása nyomán.
Olaszország mellett Japán, India és Tajvan is vírusteszteket követel meg az Kínából érkezőktől. Ehhez csatlakozott szerdán este az Egyesült Államok is. Washington döntése szerint január 5-től minden kétéves vagy annál idősebb légi utasnak a Kínából, Hongkongból vagy Makaóból való indulás előtti, maximum kétnapos negatív teszteredményre lesz szüksége a belépéshez.
Közös uniós szabály még nem született, de csütörtökön az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) azt közölte, hogy indokolatlan a Kínából az Európai Unióba (EU) beutazó állampolgárok kötelező koronavírus-tesztelésének bevezetése.
Az ECDC szerint a kínai esetszámok növekedése jelenleg nem befolyásolja az Európai Unió járványügyi helyzetét
"tekintettel az EU és az Európai Gazdasági Térség (EEA) népességének magas átoltottsági arányára, valamint a Kínában korábban és mostanában kialakult koronavírus-variánsokra".
Az Európai Bizottság csütörtökre hívta össze az EU egészségügyi biztonsági bizottságának ülését a lehetséges válaszlépések megvitatására.
Kína a világ legszigorúbb vírusellenes lépéseinek feladásával megpróbálja visszafordítani a gazdasági visszaesést. Az emberek millióit otthonukba záró szabályok leszorították a kínai fertőzési rátát, de nyilvános tüntetésekhez vezettek és megakasztották a gazdasági növekedést. A lépések részeként Kína 2020-ban leállította a vízumkiadást a külföldieknek és az útlevélkiadást saját állampolgárainak. Egészségügyi szakértők szerint azonban a kínai kormánynak a jövő év közepéig fent kéne tartania az utazási korlátozásokat, miközben milliókat olt be Covid-vakcinával.