- Gulyás Balázs: a két magyar Nobel-díj azt üzeni, hogy érdemes kutatni és a nemzetközi versenyben részt venni
- Karikó Katalin az orvostudomány után új területen alkotott maradandót
- Karikó Katalin: sokéves kutatás vezetett az mRNS vakcina kifejlesztéséhez
- Szabó Gábor: a Nobel-bizottság szégyene lett volna, ha nem Karikó Katalin kapja a díjat
- Így reagált Karikó Katalin a Nobel-díj hírére – az első interjú
A biokémikus újságíróknak és a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) vezetőinek a bejelentést követően azt mondta, a fiatal diákoknak azt üzeni, fontos, hogy megőrizzék a fizikális és mentális egészségüket, tanulják meg a stresszt kezelni.
Az SZTE kutatóprofesszora azt tanácsolta a fiataloknak, élvezzék azt a munkát, amit végeznek, mert ha így tesznek, egyre jobbak lesznek benne. A stressz kutatójaként ismertté vált Selye Jánost idézve hangsúlyozta, arra kell koncentrálni, amin tudunk változtatni.
Karikó Katalin kérdésre válaszolva visszaemlékezett arra, hogy édesanyja minden évben meghallgatta, kinek ítélték oda a Nobel-díjat, bízva benne, egyszer a nevét olvassák be. Pedig előfordult olyan időszak, amikor sem állása, sem csoportja nem volt, csak szorgoskodott a laborban.
Szabó Gábor akadémikus, az SZTE korábbi rektora úgy fogalmazott, az idén Nobel-díjjal elismert kutatás társadalmi hatásai jóval erősebbek, mint a korábbi években díjazottaké.
A fizikus professzor - aki Karikó Katalinnal egy időben végzett az SZTE elődjén, a József Attila Tudományegyetemen - úgy vélte: láthatóan a kutatónő személye is lenyűgözte a Nobel-díj bizottságot. Tudományos eredményei mellett elképesztő kitartásáért különdíjat érdemelne, hiszen az mRNS-hez kapcsolódó első kísérleteit a Szegedi Biológiai Kutatóközpontban végezte, majd ezt a munkát folytatta az Egyesül Államokban, ám néhány év múltán kutatásai támogatását megszüntették.
Karikó Katalin olyan kutató, akit példaképül lehet állítani a fiatalok elé - hangsúlyozta az akadémikus.
Gratuláló könyvben köszönthetik a szegediek Karikó Katalint
A városháza előcsarnokában gratuláló könyvben köszönthetik keddtől a szegediek Karikó Katalint - jelentette be az önkormányzat. A közlemény szerint a város vezetése minden szegedi polgár nevében gratulál Karikó Katalin biokémikusnak, Szeged díszpolgárának az orvosi-élettani Nobel-díjhoz.
Karikó Katalin a fantasztikus felfedezésével - amely lehetővé tette egy hatékony mRNS-alapú vakcina kifejlesztését a Covid-19 ellen - százmilliók életét mentette meg a világon. Karikó Katalin felfedezésével méltán érdemelte ki a legrangosabb tudományos kitüntetést, a Nobel-díjat, és tette világhírűvé Szegedet.
Szeged önkormányzata hálája jeléül kedd déltől gratuláló könyvet helyez el a városháza előcsarnokában, amelyet minden szegedi polgár aláírhat. A könyvet Szeged városa eljuttatja majd a Nobel-díjas Karikó Katalinnak.
(A nyitókép illusztráció, a Semmelweis Ignác-díj átadásán készült Budapesten 2021. május 25-én.)