Infostart.hu
eur:
355.58
usd:
312.28
bux:
138946.36
2026. június 23. kedd Zoltán

Újabb IMF-hitelre ácsingózik Szerbia

Újabb hiteleket remél Szerbia a Nemzetközi Valutaalaptól; a szervezet képviselői hétfőn érkeznek Belgrádba, hogy tárgyaljanak a kérdésről. Az ország nem az áfa növelésével és a fizetések megadóztatásával, hanem az állami adminisztráció karcsúsításával szeretné enyhíteni a költségvetési hiányt, amely már eléri a havi 15 milliárd dinárt, azaz a közel 50 milliárd forintnak megfelelő összeget.

Úgy tűnik, a szerb illetékesek abban reménykednek, hogy a Nemzetközi Valutaalap (IMF) kivételt tesz, és Szerbiának újabb vészsegélyt folyósít, annak ellenére, hogy az ország az eddig beígért gazdasági intézkedéseket sem valósította meg.

A szerb államkassza hiánya havonta 15 milliárd dinár, azaz közel 50 milliárd forint. A szerb kormány abban bízik, hogy mindezt az áfa növelése, a fizetések és a nyugdíjak csökkentése nélkül pótolni lehet, mégpedig az állami adminisztráció karcsúsítása révén.

A szerb közszférában jelenleg 62 ezren dolgoznak, ebből 37 ezren szövetségi, 25 ezer pedig helyhatósági szinten dolgozik. A legnagyobb problémát az állami közvállalatok okozzák, amelyek félmillió embert foglalkoztatnak, általában nagyobb fizetésért, mint amennyit teljesítményük alapján megérdemelnének.

Az IMF hétfőn Belgrádba érkező küldöttségét Szerbia igyekszik majd meggyőzni arról, hogy a költségvetési hiány egy részét ésszerűbb gazdálkodással és okosan felhasznált hitelekkel is pótolni tudja. Kérdés azonban, hajlandó lesz-e elhinni ezt a valutaalap, hiszen a korábban beígért intézkedéseket sem hajtotta végre az ország.

A szerb illetékesek nem is tagadják, hogy az IMF jóindulatában bíznak: azt remélik, a szervezet engedélyezi majd, hogy a költségvetési hiány 3 helyett 4,5 százalékos legyen. Szerbia valóban csak reménykedhet, mert, mint arrafelé mondják, a jelenlegi kormány olyan gyenge, hogy még megbukni sincs ereje.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Varga Mihály jegybankelnök: további kamatcsökkentések jöhetnek a nyár folyamán

Varga Mihály jegybankelnök: további kamatcsökkentések jöhetnek a nyár folyamán

A jegybankelnök szerint a kulcs most az iráni helyzet aktuális rendeződése, az inflációs kép ma már sokkal kedvezőbb, mint tavasszal volt. Szólt az árréskorlátozás jövőjéről, szerinte már annak kivezetése sem veszélyeztetné a folyamatokat. Kamatcsökkentési „mini ciklusban” vagyunk, a 25 pontos csökkentés után nem fognak megállni őszig – mondta Varga Mihály, miután 6,00 százalékra csökkentették az alapkamatot.

Megszavazta az Országgyűlés: búcsú a védett üzemanyagártól

Az Országgyűlés döntött a védett üzemanyagár kivezetését tartalmazó törvényjavaslatról. Előzőleg elfogadták a vizsgálóbizottságok megerősítését és a korrupcióellenes 110 oldalas csomagot is, benne a vagyonnyilatkozatok szigorításával és a kekvák megszüntetésével.
inforadio
ARÉNA
2026.06.23. kedd, 18:00
Apáti Ferenc
a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×