A korszerű esztergomi létesítmény várhatóan 2024 májusától várja a város és térsége lakosságát. A cég évente tíz új hulladékudvart építene, amelyből Pethő Zsolt vezérigazgató szerint nagyjából 80-ra lenne még szükség.
Első körben többek között Tiszaföldváron, Karcagon és Veresegyházán lesz még hasonló létesítmény. Az új hulladékudvarokban megnövekedett nyitvatartással várják a lakosokat és sokkal szélesebb lesz a leadható anyagok köre.
A leadott hulladék mennyiségét és szállítását egy transzparens informatikai rendszer, az úgynevezett Waste tracking ellenőrzi.
A hulladékudvar-rendszer fejlesztésének célja az újrahasznosítás növelése, a lerakás csökkentése és környezetünk megóvása. A MOHU a következő évtizedben több mint 10 milliárd forintot költ a hazai hulladékudvarok fejlesztésére.
Esztergomban 28 ezer, az agglomerációval együtt csaknem 130 ezer ember veheti igénybe a tavasszal elkészülő új hulladékudvart. Hernádi Ádám polgármester azt mondta az InfoRádiónak, nagyon fontos, hogy a háztartásokban keletkező hulladék ne a közutakra vagy az erdő szélére kerüljön ki, hanem legyen olyan hely, ahová leadható. Hozzátette: az új lehetőségnek köszönhetően ellenőrzött körülmények között nemcsak az esztergomiak, hanem a környéken élő emberek is megfelelő, a célra használt helyre tudják vinni a feleslegessé vált elektronikai eszközöket, építési vagy veszélyes hulladékot.
Az érintett területet a város jelölte ki és biztosította, a 4000 négyzetméteres hasznos alapterületű hulladékudvart pedig a MOHU építi fel.
A cég vezérigazgatója, Pethő Zsolt közölte:
a következő tíz évben 185 milliárd forintot fordítanak fejlesztésekre,
a már említett 10 milliárdot ebből az összegből tervezik felhasználni hulladékudvarok építésére. A MOHU folyamatosan egyeztet az önkormányzatokkal a beruházási lehetőségekről, minél előbb meg szeretnék szerezni a szükséges engedélyeket és igyekeznek majd időben megfelelő tájékoztatást adni a lakosságnak is arról, mely helyszíneken lesznek hulladékudvarok. Fontosnak tartja, hogy jól megközelíthető helyen legyenek ezek a létesítmények.
Pethő Zsolt elmondta: a céljuk az, hogy minden 10 ezer fősnél nagyobb településen legyen hulladékudvar, amelyet a környéken élők is igénybe vehetnek. A MOHU vezérigazgatója szerint sikeresen és zökkenőmentesen ment végbe a hulladékgazdálkodás koncessziós átvétele. Mint mondta, elsősorban azt tartották szem előtt, hogy mindenképpen elszállítsák a hulladékot és megfelelő időben kiállítsák a számlákat, ezeket a feladatokat, adminisztratív teendőket megoldották, nem volt semmilyen fennakadás.
Reményei szerint a 2024-es év már a fejlesztésekről szól majd. A tervek szerint visszaváltási rendszert vezetnek be január elsejétől, megkezdik a konyhai ételmaradékok elkülönített gyűjtését a nagyvárosokban, 200 ezer lakosnál helyeznek ki fix szelektív kukát az eddigi zsákos gyűjtés helyett és folytatódik a hulladékudvarok létesítése is.
Az esztergomi hulladékudvar alapkövébe helyezett időkapszulában egy idei 200 forintos érmét, egy műanyag játékkukát, a képviselő-testületi határozat másolatát, valamint a helyi napi- és havilap egy-egy példányát helyezték el.