Büntetőeljárás van folyamatban Olaszországban, illetve polgári jogi kártérítési igény zajlik - egyelőre peren kívül - Olaszországban és Magyarországon is párhuzamosan - ismertette a 2017-es veronai buszbaleset máig ható jogi következményeit az InfoRádióval Pörzse Tamás ügyvéd.
"Mind a magyar, mind az olasz polgári törvényköny ismeri az egyetemleges felelősség kérdését, ami azt jelenti, hogy a károsult bármelyiktől kérheti a kártérítést, a felelősök pedig egymás között elszámolnak, osztoznak. Az utasok kérhetik a busz felelősségbiztosítójától, kérhetik az olasz autópálya kezelőjétől, a buszt üzemeltető társaságtól, nyilván abba az irányba kell elmenni, amelyből nagy valószínűséggel a magas kárösszegek meg is térülnek, ez pedig a biztosító vagy az autópályakezelő lehet" - mondta az ügyvéd.
Az egyeztető tárgyalások egy kicsit megrekedtek,
a felelősségbiztosító kivárásra, időhúzásra játszik, csöpögtet kárelőlegeket, de ezek "köszönőviszonyban sincsenek a károkkal"
- tette hozzá Pörzse Tamás.
A károsultak elindultak egy olaszországi vonalon is, ott is egyeztetési fázisban vannak.
"A büntetőjogi vonal november-december körülre kideríthet dolgokat,
ha addigra elismerik a felelősségüket azok, akiknek el kell, meggyorsulhatnak a folyamatok". Arra a kérdésre, hogy Magyarországon lehet-e büntetőeljárás az ügyben, az ügyvéd azt mondta: nem látni, milyen szakmai szabályt szeghetett meg az érintett sofőr kezelőorvosa.