Nyitókép: Pénzjegynyomda

Teljesen átalakul a cafeteria-rendszer

Infostart
2018. június 20. 12:13
A 2019-es adócsomag jelentősen átszabná a béren kívüli juttatások rendszerét, egyedül a SZÉP-kártya lesz kedvező adózású cafeteria-elem.

A kormány kedden este benyújtotta a parlamentnek az egyes adótörvények és más kapcsolódó törvények módosításáról szóló törvényjavaslatot. A javaslatban foglaltak szerint változik a cafeteria-rendszer. A közterhek alapjának meghatározásához a béren kívüli juttatások esetében nem kell alkalmazni az 1,18-as szorzót, viszont

a SZÉP-kártya marad az egyetlen kedvező adózású cafeteria-elem,

csak az annak három alszámlájára utalt támogatás minősül kedvezményes közteher-fizetés mellett adható béren kívüli juttatásnak.

A népszerű juttatásokat (így például az ajándék utalvány, Erzsébet-utalvány, nyugdíjpénztári-egészségpénztári hozzájárulás, iskolakezdési támogatás, helyi bérlet) idén még 40,71 százalék közteherrel nyújthatják a munkáltatók, de ezek a juttatási elemek szinte kivétel nélkül elveszítenék adóelőnyüket 2019-re a friss javaslat szerint - hívta fel a figyelmet Fata László szakértő.

Az adócsomag hatályon kívül helyezi

  • a lakáscélú munkáltatói támogatás adómentességét,
  • a mobilitási célú lakhatási támogatás adómentességét,
  • a kockázati biztosítás más személy (pl. munkáltató) által megfizetett díjának adómentességét,
  • a diákhiteltörlesztés megfizetéséhez adott munkáltatói juttatás adómentességét,
  • a sportrendezvényre szóló belépők és a kultúra utalványok adómentességét,
  • a mobilitási célú lakhatási támogatás adómentességének kiegészítő feltételeit meghatározó rendelkezést,
  • a készpénzben kifizethető 100 ezer forintos juttatás kedvezményét.

Az ismertebb elemek közül az óvodai, bölcsődei térítés munkáltatói támogatásának adómentessége maradna meg.

A SZÉP-kártyán adott juttatás éves rekreációs keretösszeget meghaladó része már egyes meghatározott juttatásként adóköteles. Az éves rekreációs keretösszeg költségvetési szerv munkáltatók esetében 200 ezer forint, egyéb munkáltatók esetében 450 ezer forint. A munkáltatóval esik azonos csoportba a társas vállalkozás is.

A kormány álláspontja az, hogy munkáért munkabér jár mindenkinek, amely nem helyettesíthető semmilyen utalvánnyal – jelentette ki Varga Mihály pénzügyminiszter, a változásokat indokolva, hozzátéve, hogy a lehető legnagyobb összegű béremelést számos adó- és munkajogi intézkedéssel segíti a kormány.

Hétfőn a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége tárgyalást kért a kormánytól a cafeteria rendszerének egyszerűsítésére.