- Válságtanácskozás Berlinben: eleshetnek a szociális kiadások és a klímavédelmi ráfordítások is
- Iskolák és óvodák bezárása fenyeget Németországban
- Drámai döntés: vége az áram- és gázárféknek Németországban
- Válságtanácskozás: autóipari csúcs a német kancellári hivatalban
- Döntött az alkotmánybíróság, be kellett fagyasztani a költségvetést Németországban
- A drákói német pénzügyi alkotmánybírósági döntés Ukrajna támogatására is kihathat
Egészen eddig úgy látszott, hogy a német közlekedési lámpa (így is nevezik a német kormánykoalíciót) következmények nélkül villoghat egyszerre minden színben. Novemberben azonban ez az atipikus működés életveszélyes balesetet okozott a gazdaságban, ugyanis a kereszteződésben frontálisan ütköztek össze az ideológiák. Fény derült ugyanis arra, hogy a kormánykoalíció – amint azt a német alkotmánybíróság kimondta – alkotmányellenesen költötte el az adófizetők, de még a hitelezők pénzét is. – fogalmaz Nagy Márton a Magyar Nemzet hasábjain.
Szerinte az elmúlt években ugyanis a németek szépen lassan kiüresítették a költségvetést, és a fiskális politikát a büdzsén kívüli speciális alapokba „száműzték”, mert ebben a szürkezónában tudtak csak megállapodni egymással az egyébként merőben különböző elveket követő kormánypártok. Ezzel azt érték el, hogy a költségvetés látszólag fegyelmezettnek tűnjön, miközben az alkotmányban szereplő adósságféket, amelyet 2009-ben vezettek be és a Covid-veszélyhelyzetre hivatkozva felfüggesztettek, egyszerűen kijátszották. Így voltaképpen
a költségvetésen kívül, hitelből finanszírozták nagy ideológiai vízióikat
– teszi hozzá.
Ezzel mára odáig jutottak, hogy a költségvetésen kívüli alapok összegezve nagyobbá váltak, mint maga az éves büdzsé. Ez tulajdonképpen azt jelenti, hogy Németországnak gyakorlatilag egy második költségvetése is van. Mondhatnánk azt is, hogy „trükkök százaival” adtak hamis képet az állam pénzügyi folyamatairól – fogalmaz.
„Magyarországon ez szerencsére már csak egy távoli emlék 2010 előttről, a Gyurcsány-korszakból, amely persze továbbra is rémisztő mementóként kell hogy figyelmeztessen bennünket, azonban Németország esetében mindez nemcsak meglepő, hanem egyenesen riasztó, aggasztó valósággá vált.”
A gazdaságfejlesztési miniszter teljes véleménycikke itt olvasható.