Rosszul sakkozott az izraeli katonai vezetés, amikor vasárnap engedélyt adott a mostani heves összecsapásokat kiváltó titkos kommandós akcióra.
A Gázai-övezetbe behatoló katonák megöltek hét palesztin harcost, köztük egy Hamász-parancsnokot, de egy magas rangú izraeli tisztet is elvesztettek,
a Hamász és más palesztin csoportok pedig kedd reggel egyre intenzívebb rakétatüzet és aknatüzet zúdítottak dél-izraeli településekre.
Izraeli híradások több mint 400 kilőtt rakétát említettek, ám ezek nagyrészét hatástalanította a Vaskupola nevű rakétavédelmi rendszer.
A veszély nyomán óvóhelyekre parancsolták az embereket, és leállították a tanítást az iskolákban. Egy Askelon városban becsapódott rakéta megölt egy ott élő palesztin férfit.
A palesztinok egy páncéltörő gránáttal kilőttek egy izraeli buszt is - megsebesítve egy izraeli katonát -, amire Izrael több légicsapással válaszolt.
A hivatalos nyilatkozatok szerint harci pozíciókat és fegyverraktárakat bombáztak Gázában, de
lerombolták a területet kormányzó radikális Hamász al-Aksza tévé- és rádióadóját, irodaházát és katonai hírszerzési központját is.
Az izraeliek először figyelmeztető lövéseket adtak le, aminek nyomán a tévé leállította a sugárzást, majd néhány perccel később lerombolták a háromemeletes házat. Az indoklás szerint a tévéadó
"erőszakos propagandát sugárzott Izrael és polgárai ellen,
és üzeneteket továbbított a miltánsoknak polgári lakosok és katonák elleni támadásokhoz".
"Emeletes épületeket támadtunk, amelyeket a Hamász terrortevékenységre használ. Azt követően bombáztunk, hogy a lakosokat evakuálták onnan" - mondta az Izraeli Védelmi Erők, azaz a hadsereg szóvivője, Ronen Manlis dandártábornok.
Percekkel a bombázás után a tévéadónak sikerült felújítania a műsorait, bár előre felvett anyagokat tudott csak sugározni.
Az izraeliek csapást mértek a Hamász belbiztonsági központjára is, amelyet szerintük szállodának álcáztak - ez az épület Gáza sűrűn lakott részén található, a helyi egészségügyi minisztérium közelében. A szintén toronyházba telepített és az izraeliek által lebombázott katonai hírszerzési központ pedig egy iskola közelében állt.
Tudósítók megjegyzik, hogy
2014 óta nem voltak ilyen heves összecsapások Izrael és a Gázai-övezet között, mint most.
A masszív légicsapások nyomán a Hamász azzal fenyegetőzött, hogy fokozza a rakétatüzet a dél-izraeli Asdod és Beér Séva városok ellen, az Iszlám Dzsihád nevű szervezet pedig kilátásba helyezte, hogy az ország központjában csap le.
A mostani összecsapások kudarcra ítélhetik a Gáza körüli feszültség mérséklését célzó, egyiptomi közvetítéssel, több hónapja folyó tárgyalásokat,
pedig azoknak már konkrét eredményeik is voltak: a palesztin terület például több áramot és fejlesztési segélyt kap. Miért kockáztatta akkor az izraeli kabinet az eszkalációt? - teszik fel sokan a kérdést. A New York Times szerint azért, mert nem gondolták, hogy észreveszik a kommandósaikat, akik a hadsereg állítása szerint ironikus módon nem harci bevetésre mentek, hanem hírszerző eszközöket akartak telepíteni, de tűzharcba keveredtek.