Nyitókép: By NASA/Steve Freeman - This image or video was catalogued by Armstrong Flight Research Center of the United States National Aeronautics and Space Administration (NASA) under Photo ID: AFRC2023-0198-03., Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=143885847

Hatalmas áttörés: a repülés új dimenziói nyíltak meg

Infostart / InfoRádió - Herczeg Zsolt
2024. január 21. 21:29
Olyan repülőgépet épített a NASA és a Lockheed Martin, amely hangrobbanás nélkül képes átlépni a hangsebességet. A védelmi szektor számára ez nagy lehetőség, a polgári repülésben azonban egyelőre várni kell a szuperszonikus repülőgépek reneszánszára.

A hangsebesség hangrobbanás nélküli átlépése olyan mérnöki innováció, amit évtizedes távlatokban is jegyezni fognak a repülés történetében – mondta az InfoRádióban Varga G. Gábor, az Egek Ura Blog alapítója. A szakértő elmondta, ez csak olyan aerodinamikai jellemzők mellett lehetséges, amelyek bizonyos kihívásokat támasztanak a gép irányításával szemben.

Magyarázata szerint ehhez olyan formájúra kell tervezni a repülőt, ami akadályozza a pilóták kilátását. Hozzátette, a mai technológiai színvonal lehetővé teszi a pilóták érzékszerveinek helyettesítését kamerákkal, hangszondákkal, de

az, hogy ezt a koncepciót élesben, élő emberekkel alkalmazzák, mindeddig példátlan volt.

Mindazonáltal két fontos feltételnek teljesülnie kell, hogy ez a technológia a repülés mindennapjaiban is használható legyen – tette hozzá a szakértő. Az egyik nyilvánvalóan a hajtóművek teljesítménye, hiszen a szuperszonikus repülésnek komoly teljesítményigénye van – ami egyáltalán nem magától értetődő egy repülőgép esetén. Azt is hozzáfűzte, hogy a mai világban, a jelenlegi energiaárak mellett lényeges kérdés az energia- és költséghatékonyság is.

A másik kiemelten fontos ekkora sebességnél, az a sárkányszerkezet teherbíró képessége, ami nem csupán aerodinamikailag jellemzi a repülőt, hanem anyagválasztás és megmunkálás szempontjából is – tette hozzá. Azaz, mint mondta, nagyon összetett innováció ez a repülőgép.

Mindezek alapján Varga G. Gábor arra számít, hogy a NASA és a Lockheed Martin új szuperszonikus repülőgépe első lépésben a hadiipar számára jelent nagy lehetőséget. Hangsúlyozta, nem is feltétlenül a szuperszonikus sebesség az igazán fontos, hanem az, hogy a gép nehezen legyen azonosítható. Kifejtette, ebber rejlik a dolog kulcsa, ugyanis a hangrobbanás, amit a szuperszonikus repülők okoztak, megkönnyítette a felderítésüket.

Ez az új technológia komoly kihívás elé fogja állítani a felderítő szolgálatokat.

A polgári repülés számára ez a technológia még túl drága. Emlékezetes, hogy ez okozta a Concorde végét is – idézte fel Varga G. Gábor, az Egek Ura Blog alapítója.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Új szuperszonikus repülő - Varga G. Gábor, az Egek Ura Blog alapítója
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást