Több európai országban és az Egyesült Államokban is már a koronavírus új változata fertőz. Ez nem annyira veszélyes, ellenben sokkal jobban terjed – erre jutott a temesvári OncoGen orvosi kutatóközpont. Az Egyesült Királyságban Spanyolországban és Írországban azonban a Financial Times cikke szerint a megbetegedések legnagyobb részét egy másik, jóval fertőzőbb mutáció okozza, ami már
annyira eltér az alapvírustól, amilyenhez hasonló változást még nem tapasztaltak.
„Ez a vírus alapvetően nagyon változékony” – fogalmazott az InfoRádiónak Jankovics István. A CMC Déli Klinika virológusa szerint már több tízezer mutációját azonosították a koronavírusnak, Magyarországon is több mint százat találtak. „Ezek között vannak olyanok, hasonlóan az Amerikában megtaláltakhoz, amelyek kicsit súlyosabb megbetegedést okoznak, de teljes a paletta, nálunk is szinte mindegyik változat megtalálható – tette hozzá a szakember, aki úgy véli, az utazásokkal igen gyorsan ide kerülnek a világ bármely részéről a mutálódott kórokozók.
A jelenleg létező koronavírus-mutációk ugyan genetikailag eltérnek, de úgy tűnik, az immunológiai tulajdonságaik is azonosak, ami a vakcinafejlesztést is egyszerűbbé teszi – magyarázza Jankovics István. „Úgy vélem,
a vakcinák hatásosságát a mostani mutációk még nem fogják befolyásolni,
de elképzelhető természetesen, hogy olyan helyzetbe fogunk kerülni, mint az influenzavírus esetében, hogy majd lesznek Covid-A, -B és -C törzsek, és bizony majd mindegyikre külön kell a megfelelő oltóanyagot előállítani. De jelenleg még nem tartunk itt” – fogalmazott.
Előfordul egyébként, hogy a mutáció működésképtelenné teszi a vírusokat, máskor pedig nem befolyásolja a működésüket, de a mutáció virulensebb, könnyebben szaporodó kórokozókat is eredményezhet. Ezért intenzív kutatómunka zajlik annak meghatározására, hogy milyen mutációk jelenthetnek még nagyobb veszélyt.
Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!