- Olaf Scholz már kampányba kezdett a Bundestagban: kompromisszumot és összefogást sürgetett
- Bauer Bence: Olaf Scholz folyamatosan áthágta az alaptörvényt, vélhetően újra konzervatív kormánya lesz Németországnak
- Prőhle Gergely: már a német kormány bölcsőjében benne volt a halál, és most hatalmas a káosz
- Kompromisszum született Berlinben: február 23-án választhat Németország
Elszabadultak az indulatok a Bundestagban a leköszönő kancellár minden bizonnyal utolsó kormánynyilatkozatának elhangzása nyomán. Olaf Scholz úgy tett, mintha hárompárti kormányának bukása meg sem történt volna, és a tanulságok levonása helyett kampánybeszédet tartott a február 23-i előre hozott parlamenti választásokra készülve. Az ellenzéki CDU/CSU vezetői szerint a kancellár elvesztette realitásérzékét. A Scholz-kormányból menesztett liberális pénzügyminiszter, Christian Lindner pedig távozását "rendkívüli megkönnyebbülésként" jellemezte.
Elemzők teljes mértékben egyetértenek, hogy a Bundestagban tartott éles vita már egyértelműen jelezte, hogy "forró" kampányidőszak következik. Az ellenzéki és egyben fő esélyes kancellárjelölt, Friedrich Merz és a hivatalban lévő kancellár a Bundestagban már "verbális párbajt" vívott. Scholz úgy tett, mintha újabb kihívás előtt állna, és Németország erősítése érdekében a konzervatívokkal együttműködést hirdetett. Friedrich Merz viszont rendkívül élesen bírálta a leköszönő kormányt, elutasította a Scholz által javasolt együttműködést, és a kancellár által vezetett koalíciót tette felelőssé az ország állapotáért, különös tekintettel a gazdasági visszaesésre.
Miközben a február 23-i választásokig hátralévő időszakra az általa vázolt "sürgős" teendők valóra váltása érdekében Olaf Scholz a CDU/CSU pártszövetség támogatását kérte, az ellenzéki kihívó szinte mindent elutasított. Friedrich Merz konkrétan csak abba egyezett bele, hogy a pártszövetség támogatja a szövetségi alkotmánybírság nagyobb védelmét.
A média szerint a maga nemében "irányadó" volt a radikális jobboldali, esetleges koalíciós partnerként a CDU/CSU és az SPD által egyaránt elutasított AfD-kancellárjelölt, Alice Weidel beszéde. A párt társelnöke közölte, a második legnagyobb támogatottsággal rendelkező AfD "rendkívül kemény" ellenzéki szerepre készül. Azt is megerősítette, hogy a következő parlamenti ciklus alatt is pártja fő törekvése lesz az illegális bevándorlás korlátozása, továbbá a Scholz-éra alatt teljes mértékben leállított atomerőművek újbóli üzembe helyezése.
Eközben a felmérésekből az tűnt ki, hogy a kancellárjelöltek népszerűségi listáját Merz nagy fölénnyel vezeti, Olaf Scholz ezzel szemben kevesebb mint 10 százalékos támogatásra számíthat.
Az SPD mostanáig a jelenlegi kancellár "újrázása" mellett tette le a garast, a párt frakcióvezetője, Rolf Mützenich szerint hivatalos megerősítés ugyanakkor a jövő év elején várható. Az ARD közszolgálati médium szerint a nyilvánosság előtt Mützenich első ízben ismerte el, hogy a pártban vannak viták az "ideális" kancellárjelölt személyét illetően, a frakcióvezető ugyanakkor azt hangoztatta, hogy az SPD az elemzők szerint valószínűnek tartott nagykoalícióban nem elégszik meg a másodhegedűs szerepével, hanem "győzelemre tör".