Támogatásaik csökkentése miatt hétfő óta Németország-szerte traktoros tüntetéseket tartanak a gazdák, a vasutasok pedig kedden magasabb bérekért kezdtek sztrájkba.
Bauer Bence, a Mathias Corvinus Collegium Magyar-Német Intézetének igazgatója szerint komoly feszültségek vannak Németországban, Olaf Scholz kancellár elutasítottsága 80 százalékos. A szakértő az InfoRádióban úgy vélekedett: a szövetségi kormánynak nincs lehetősége visszavonni a megszorításokat, ezért szakadhat a koalíció, de új kancellár vagy előre hozott választás is jöhet.
"Még a sztrájk kezdete előtt a német kormánykoalíció abban állapodott meg, hogy a most tervezett agrártámogatás megvonását több lépcsőben venné csak vissza, és 2026-ig szűnne meg. Már ebben az évben elmaradna azonban a támogatás 40 százaléka. Ez a gazdáknak nem felel meg, további sztrájkok várhatók" - fogalmazott.
Szerinte a tiltakozások nagy társadalmi feszültségekre is rámutatnak, általános zöldellenes attitűd jelent meg, és a gazdák akciója "csak a jéghegy csúcsa".
"Nagyon rosszak a kormány népszerűségi adatai, ilyen népszerűtlen kormány régen volt már Németországban. Strukturális problémákkal küzd a rendszer, az elégedetlenségnek most a gazdák tudtak formát ölteni" - magyarázta Bauer Bence.
Az elégedetlenség részben a gazdasági problémákkal, részben a fel nem dolgozott krízisekkel függ össze a szakértő szerint.
"Németország nagyon későn keveredett ki a Covid-válságból, de
a német jelzőlámpa-koalíció a társadalom szerint sok olyan bürokratikus intézkedést is tett, amelyet például a gazdák ellehetetlenítésnek éreznek"
- tette hozzá.
Most már két párt, a CDU és az AfD is a gazdák mellé állt, de a kormányzat mozgásterét a szakértő megítélése szerint jelentősen korlátozza az, hogy az Alkotmánybíróság megsemmisítette a 2024-es büdzsétervezetet. Most "minden sarkon próbálnak spórolni", ugyanakkor sok váratlan kiadás - ukrajnai fegyverszállítás, menekültellátás, energiaválság - is felmerül, amelyekből nem akarnak lefaragni.
A koalíción belüli ellentétekről elmondta: a szabad demokraták és a szociáldemokraták most még egy platformon vannak, de szerinte nagyon hamar bekövetkezhet egy olyan pont, amikor a szabad demokraták "kiszállnak".
"Négy fontos választás lesz az évben: június 9-én EP-választás következik, szeptemberben pedig Brandenburgban, Türingiában és Szászországban voksolnak majd. Amennyiben a szabad demokraták csúnyán leszerepelnek, kiszállhatnak, Olaf Scholz pártja pedig kisebbségben folytatja a kormányzást, kancellárcserét hajt végre, sőt, elképzelhető egy előre hozott választás is" - ecsetelte Bauer Bence az InfoRádióban.