Az előre hozott parlamenti választás után mindkét blokk győzelmet hirdetett, miután a Pedro Sánchez vezette Spanyol Szocialista Munkáspárt (PSOE) ugyan kevesebb mandátumot szerzett, mint a konzervatív Néppárt (PP), de a korábbi választásokhoz képest növelni tudta támogatóinak, illetve parlamenti helyeinek a számát.
Csütörtökön újabb szavazást tartottak, ezúttal már a parlamentben a házelnök, valamint az alelnökök személyéről voksoltak. Az eddigi miniszterelnök, Pedro Sánchez pedig az eredmények ismeretében közelebb került az újbóli kormányalakításhoz. Nagy Sándor Gyula, a Budapesti Corvinus Egyetem egyetemi tanára azt mondta az InfoRádióban, még a szocialista jelöltet is meglepte, hogy abszolút többséget szerzett az elnökválasztás első fordulójában, erre senki sem számított. A Carles Puigdemont vezette függetlenségpárti katalánok hét szavazata egészen a szavazás pillanatáig nem volt biztosra vehető. Cserébe egyetlen ígéretet kaptak a szocialistáktól, nevezetesen, hogy a képviselők a parlamenti felszólalások során használhatják a regionális nyelveket,
így hamarosan akár már baszkul, katalánul és galíciaiul is lehet majd beszélni az országgyűlésben.
Sőt, Pedro Sánchez azt is megígérte, hogy uniós szinten is megpróbálja elősegíteni ennek a három nyelvnek a használatát, mivel jelenleg nem hivatalos nyelvek az Európai Unióban. „Gyakorlatilag ígéretekre szavaztak a katalánok, illetve a jóindulatukat mutatták ezzel a szavazattal” – mondta a szakértő.
Ugyanakkor a korábbi szövetséges baloldali katalán republikánusokhoz (ERC) hasonlóan a Míriam Nogueras vezette Junts nevű párt is kijelentette, hogy nagyon komoly tárgyalások várnak Pedro Sánchezre, ha a támogatásukat kéri a miniszterelnöki poszt újbóli megszerzéséhez.
A Latin-Amerika-kutató szerint a konzervatív Néppárt (PP) ebben a helyzetben gyakorlatilag nem tud kormányt alakítani. Mint mondta, a mostani elnökválasztáskor megszegték az ígéretüket és nem szavazták meg a Vox jelöltjét az alelnöki pozícióra. Emiatt most két alelnöke van a Néppártnak és egy sincs a Voxnak. Mindezek után utóbbi párt elnöke, Santiago Abascal közölte, megkérdőjelezik minden eddigi, PP-vel való tárgyalásuk komolyságát. Ez az álláspont természetesen sokat változtat a viszonyokon, hiszen Abascal korábban tett egy olyan kijelentést, hogy ha a Néppárt vezetője, Alberto Núnez Feijóo miniszterelnök-jelöltként a parlament elé áll, akkor a Vox feltétel nélkül meg fogja őt szavazni.
Muchas felicidades, querida @F_Armengol, nueva presidenta del Congreso de los Diputados, con una Mesa progresista que refleja la voluntad de los españoles el #23J.
— Pedro Sánchez (@sanchezcastejon) August 17, 2023
Trabajamos ya por una nueva legislatura de progreso y convivencia. pic.twitter.com/gfcdSJaj8h
A házelnök és az alelnökök mostani választásán történtek miatt ez az ígéret semmisé válhat. De ha végül mégis támogatnák a PP vezetőjét, a parlamenti matematika szerint akkor sem tudnának többséget szerezni.
„Néppárti kormányfője ebben a parlamenti ciklusban nem lesz Spanyolországnak”
– jelentette ki Nagy Sándor Gyula.
Ami a következő hetek várható eseményeit illeti: Pedro Sánchez, Alberto Núnez Feijóo és a parlament elnöke valószínűleg egyeztet majd a spanyol királlyal. A megbeszélések tárgya nyilvánvalóan az lesz, kit bízzon meg az uralkodó kormányalakítással. Az egy kulcsmomentum lehet ebben a kérdésben, hogy a parlamenti házelnökválasztáson többséget tudtak felmutatni a szocialisták, míg a Néppárt rosszul szerepelt. A Budapesti Corvinus Egyetem tanára úgy véli,
Pedro Sánchez újrázhat, ő kaphatja meg a lehetőséget a kormányzásra.
Valamikor szeptember környékén lehet erről szavazás a parlamentben. Sok mindennek a függvénye, hogy ez a szavazás az első vagy csak a második fordulóban lesz-e sikeres. A szakértő véleménye szerint döntő faktor lehet, hogy Pedro Sánchez mennyire lesz hajlandó engedni a katalán és a baszk szeparatisták különböző követeléseinek. „A nyelvhasználat senkinek sem fáj. Ez egy olyan kategória, amit gyakorlatilag akár EU-s szinten is lehet kérni és a parlamentben is nyugodtan használhatják majd ezeket a nyelveket” – tette hozzá.
Inkább az okozhat sokkal komolyabb fejtörést a szocialistáknak, ha a katalánok vagy a baszkok kötelező érvényű népszavazást akarnának a függetlenségükről vagy esetleg bejelentenék igényüket egy pénzügyi reformra a Katalónia és a központi spanyol kormányzat közötti bevétel-kiadás megosztása kapcsán. „Nagyon kemény tárgyalásokra számíthatunk és egyáltalán nem vagyok benne biztos, hogy gyorsan meg tudnak majd állapodni egymással a felek, ha egyáltalán meg tudnak” – fogalmazott a szakértő.