- Hirtelen elszakadt a normalitástól a gázár
- Szakértő: cseppfolyós gázzal nem lesz életben tartható az európai piac
- Szakértő: benne van a pakliban, hogy egyszer csak elfogy a gáz Európában
- Kormányhatározat: Magyarország területéről nem lehet fegyvert szállítani Ukrajna területére
- Moszkva elárulta követeléseit
- Antony Blinken: senkinek sem szabad kételkednie a készenlétünkben
A Fekete-tenger partvidékén található Mihail Kogalniceanu támaszponton a román védelmi miniszterrel közösen tartott sajtóértekezleten Kajsa Ollongren rámutatott: a közös hadgyakorlat a NATO egységét fejezi ki és azt az eltökéltséget, hogy a szövetség megvédi területe minden négyzetcentiméterét.
"Jelenlétünk itt, Románia keleti határán az aggodalmat is tükrözi, hiszen Románia határa a mi határunk, a NATO határa" - jelentette ki a holland védelmi miniszter Oroszország Ukrajna ellen indított háborújára utalva.
Vasile Dincu román védelmi miniszter szerint a romániai Milhail Kogalniceanu támaszpont ma a NATO egységét és szolidaritását jelképezi, hiszen ott holland, amerikai, francia, belga, portugál, olasz, német katonák vesznek részt a román bajtársaikkal együtt a közös gyakorlatokban, a légtérvédelmi járőrözésben vagy a NATO Reagáló Erőiben,
egy határozott elrettentő üzenetet közvetítve.
Románia lőszert, katonai felszerelést küldött Ukrajnának, a bukaresti kormány mindent megtesz a háború elől menekülők támogatása érdekében és megkezdte egy humanitárius logisztikai központ kialakítását az Európai Bizottság támogatásával - sorolta Dincu.
"Ha Moszkvát nem állítják meg, veszélybe kerül a keleti szomszédság országainak stabilitása. Az Európai Uniónak ezért többet kell tennie ezen országok ellenálló képességének javítása érdekében - vélekedett a román védelmi miniszter.
A március 24-ig tartó, dobrudzsai helyszíneken (Romániának a Duna és a Fekete-tenger által határolt keleti térségében) rendezett Rapid Falcon 22 hadgyakorlaton a román hadsereg egy ejtőernyős zászlóalja, illetve egy gépkocsizó dandárja, valamint amerikai és román helikopterek vesznek részt.
A Frontex erősítést küld Romániába
Az Európai Unió határ- és partvédelmi ügynöksége (Frontex) az ukrán és a moldovai határ megfigyelésére és ellenőrzésére küld egységeket Romániába: a bukaresti hatóságok kérésére 150 német, cseh, osztrák, dán és finn határrendész utazik, továbbá 60 megfigyelő kamerát, 45 járművet, valamint légi megfigyelési eszközöket küldenek. Az akció a 12 uniós tagállamban zajló Terra 2022 művelet része, amelynek keretében a román-szerb határon is dolgoznak Frontex-határrendészek.
Ukrajnával 650, Moldovával 680 kilométernyi közös határszakasza van Romániának.
A román határrendőrség összegzése szerint az Ukrajna ellen Oroszország által indított háború kezdete óta vasárnap éjfélig több mint negyedmillió (261 ezer) ukrán állampolgár érkezett Romániába, közölük 182 ezer távozott az országból. A bukaresti belügyminisztérium közölte: hétfőig 3288 ukrán állampolgár kért menedékjogot Romániában.
A NATO más tagállamaiban, így például Németországban, Lengyelországban, Észtországban is erősíti a jelenlétet, és a térségben manőverezik, a NATO-együttműködés jegyében, az amerikai haditengerészet USS Harry S. Truman repülőgéphordozó anyahajója.
After the #Russian Invasion of #Ukraine - ?? The USS Harry S Truman is on point to defend the Alliance.
— NATO JFC Naples (@JFC_Naples) March 6, 2022
Working closer than ever with @NATO to support the delivery of air patrols. #Ready #WeAreNATO @USNavy @USNavyEurope
Read More here ???https://t.co/ovGHJfKJqX pic.twitter.com/LCwxaN0PoV
Significant reinforcement requires significant aircraft.
— NATO JFC Naples (@JFC_Naples) March 7, 2022
French military units of the #NATO Response Force arrived in Romania via a #Ukrainian Antonov aircraft on Monday and Tuesday to reinforce NATO’s defensive posture in the eastern part of the Alliance. pic.twitter.com/QK3SB2pOGJ
.@RoyalAirForce ??F-35 jets have landed at Ämari Air Base, Estonia ??to support @NATO’s mission on the Eastern Flank of the Alliance. They will work with @usairforce ??and @Kon_Luchtmacht ?? 5th Gen fighters to secure Allied Airspace in the region#NATOhttps://t.co/HoVx04kwbf pic.twitter.com/l2pHnx2MWV
— NATO Air Command (@NATO_AIRCOM) March 7, 2022
.@USArmy soldiers arrive in Germany, some of the 7,000 service members @SecDef ordered to deploy. The purpose of the deployment is to reassure @NATO allies, deter Russian aggression & be prepared to support other requirements in the region. #StrongerTogether #WeAreNATO pic.twitter.com/hxi0d1SnQL
— Department of Defense ?? (@DeptofDefense) March 6, 2022
Tonight, about 100 #Belgian ?? military trucks & other vehicles left for #Romania ??. This deployment is part of the #NATO Response Force #NRF #WeAreNATO pic.twitter.com/SIM4jqtoP8
— Belgian Defence (@BelgiumDefence) March 5, 2022