Kemény kritikát kapott a szakma részéről a lakástakarékok állami támogatásának megszüntetése a Portfolio Öngondoskodás konferenciáján.
Tátrai Bernadett, a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. elnök-vezérigazgatója elmondta,
ma mintegy másfél millió szerződés van a piacon, vagyis 2-3 millió ember lakáskörülményein könnyít a rendszer, ami "egy forint támogatásból generált hetet a gazdaságnak".
Elutasította azonban azt a vádat, hogy ez extraprofithoz segítette volna a pénztárakat.
A szakember hangsúlyozta, hogy még a családok számára sem csak egy új építésű ház jelent új otthont, hanem egy felújított is, ami abból is látszik, hogy a hitelkihelyezések ötöde ezt célozta.
Harmati László, az Erste Bank vezérigazgató-helyettese elismerte, hogy a lakás-takarékpénztári rendszernek voltak problémái, változtatására megérett az idő, de az állami támogatás megszüntetése szerinte teljesen elveszi az emberek motivációját. Harmati László szerint még
a támogatáscsökkentés is megfelelő intézkedés lehetett volna
az államkasszának körülbelül 60 milliárd forintjába kerülő program esetében.
A Hold Alapkezelő vezérigazgatója, Bilibók Botond hasonlónak látja a helyzetet,
mint amikor "a magán-nyugdíjpénztári rendszert szántották be".
Szerinte itt "súlyos kulturális probléma van, hogy ilyesmi megtörténhet", és nem tartja túl előremutatónak, hogy a piaci szereplők közül csak nagyon keveseket kérdeztek meg a változtatás előtt.
Benczédi Balázs, az MKB-Pannónia Alapkezelő vezetője azt a kérdést feszegette, hogy ha évente 6-8 százalékkal, stabilan nő a lakosság pénzügyi vagyona, akkor ez miért csak az állampapír- és készpénzállományban jelenik meg kiugróan, miért nem fogyasztanak az emberek különböző megtakarítási formákat? Bilibók Botond szerint lehetőséget kellene teremteni a pénzügyi képzésre az oktatáson belül.