A jelenlegi adócsomagot egy nagy egész részeként kell kezelni, hiszen ősszel még várható egy újabb. Ennek tükrében kell nézni azt, hogy mi várható 2019-ben - mondta Hegedüs Sándor, az RSM adópartnere. Hozzátette azt is, hogy a változáscsomag egyszerre tartalmaz pozitív és negatív elemeket is.
Negatív elemek
Hegedüs Sándor szerint a cafeteria rendszer megváltoztatása fogja legjobban felkavarni az állóvizet mind a munkavállalók, mind a munkáltatók tekintetében.
Az Erzsébet-utalványok rendszere is megszűnik. "Korábban erre lehetőség volt, ennek az átalakítása zajlott azáltal, hogy készpénzjuttatás lehetővé vált a magánszemélyek és a munkavállalók számára" -mondta.
A szakember úgy véli, hogy
a népegészségügyi termékadó növekedése, és minden ilyen plusz adó áremelkedést hozhat a piacon.
"A népegészségügyi termékadót bizonyos egészségkárosító vagy egészségre káros élelmiszerekre vetették ki eddig is, ehhez kapcsolódóan minden ilyen plusz adó áremelkedést okozhat a piacon, és ezzel az az elvárt remény, hogy ezeknek a termékeknek a fogyasztása csökkenni fog, és áttételes módon az egészség megőrzése is előtérbe tud kerülni" - vélte Hegedüs Sándor.
Pozitív elemek
Az átláthatóság tekintetében üdvözlendő a szociális hozzájárulási adó és az egészségügyi hozzájárulási adó, amely a jövő évtől kezdve egy adónembe, egy jogszabályba fog bekerülni, együtt lesz a szabályozás - tette hozzá.
Hegedüs Sándor szerint bizonyos adónemek kivezetése is fontos lehet, és az is látszik, hogy több áthúzódó, korábban már elfogadott jogszabályi rendelkezés fog életbe lépni majd 2019-ben.
"A kétgyermekesek családok kedvezménye eléri azt a maximumot, amit már korábban megfogalmaztak, tehát a gyermekenkénti 20 ezer forintos havi összeget.
Vagy ilyen lehet - de ez még nem látszik törvénybe iktatva - a szociális hozzájárulási adó további két százalékpontos csökkentése is, amennyiben a költségvetés, vagy a bérek növekedése ezt igazolja" - összegezte Hegedüs Sándor.