Nyitókép: MTI/EPA/Martin Divisek

Vitézy Dávid szerint a Főváros kiárusítja a családi ezüstöt Kelenföldön

Infostart
2024. március 9. 15:23
Vitézy Dávid úgy véli, a fővárosi önkormányzat tulajdonában lévő kelenföldi kollégium épületének kiárusítása nem sokban különbözik a kormány által Rákosrendezőre tervezett maxi-Dubaj-projekttől. Szerinte vissza kellene vonni a pályázatot, vagy bérlakásokat építeni a helyén irodaház helyett.

Az Index vette észre Vitézy Dávid bejegyzését a közösségi médiában: „A kelenföldi kollégiumépületre kifeszített óriásreklámról írt posztomra sok reakciót kaptam, melyek azt feszegetik: miért is eladó ez az épület?

A kollégium a Fővárosi Önkormányzat tulajdona, hosszú évek óta üresen áll, április 18-ig várják az ajánlatokat. A hirdetésben szerint a “kerületi építési szabályzat (...) különlegesen szélesre tárja az Ingatlanon megvalósítható rendeltetések körét, ipari – logisztikai rendeltetések kivételével gyakorlatilag bármilyen más funkció megvalósítását lehetővé teszi.”.

Valóban felmerül a kérdés: miért árusítja ki itt ezt a területet bármiféle szociális vagy hasznosítási szempont érvényesítése nélkül a Főváros vezetése?

Mennyiben más gyakorlat ez, mint a kormány által gründolt Maxi-Dubaj, ahol az egyik jogos kritika, hogy az állam miért nem írja elő megfizethető lakások építését a területen?

Erre ugyanis itt is lenne lehetőség: a Főváros minden további nélkül bevonhatna ingatlanfejlesztőt úgy is, hogy kiköti, mi épülhet itt. Például előírja, hogy legyen itt kollégium, ha már a Diákváros elgáncsolása ellen annyiszor tiltakoztak joggal. Vagy azt, hogy legyenek itt megfizethető bérlakások, ami egyébként a főpolgármester programjának egyik ígérete volt, mégsem történt érdemi előrelépés. Vagy legyenek itt szolgálati lakások ápolók, tanárok, szociális dolgozók számára - ami fontos hiányzó elem a budapesti lakáspolitikában.

Ha a kormányt joggal kritizáljuk, mert arab befektetőknek kiárusítja a város aranytartalékát Rákosrendezőn, azt is vegyük észre, amikor épp a Főváros árusítja ki a családi ezüstöt Kelenföldön.

Budapesten az átlagos albérleti árak sokkal nagyobb ütemben nőnek, mint ahogy a fizetések emelkednek, mára átlépték a havi negyedmillió forintot. Családok ezért kényszerülnek az agglomerációba, míg fiatalok tízezrei ragadnak otthon a szüleiknél, mert esélyük sincs önálló lakásba költözni.

Ha ezen változtatni szeretnénk, az ilyen telkeket nem szabadna az önkormányzati ciklus utolsó heteiben egy újabb irodaház kedvéért gyorsan eladni. A magánbefektetőket inkább új kollégium vagy megfizethető lakások építésére lehetne bevonni. Éppen ezért azt javaslom, vonja vissza ezt a pályázatot a Főváros vezetése.”