- Lőszerszállítás, belső égésű motorok - kulcsfontosságú témák az EU-csúcson
- Kormányinfó - Magyarország részt vesz a közös uniós lőszerbeszerzésben
- Varsó megszólalt azután, hogy nem írta alá a lőszerszállítási uniós tervet
- Tizenhét uniós tagállam írta alá a lőszer-megállapodást
- Ukrajnai háború: Magyarország ismét a konstruktív tartózkodást választotta egy döntésnél
Miután Gulyás Gergely bejelentette a magyar részvétel tényét a Kormányinfón, a honvédelmi miniszter közleményt adott ki.
Az ukrajnai háború rávilágított annak a problémának a súlyosságára, hogy az európai államoknak nem áll rendelkezésére elegendő lőszerkészlet. Minden európai haderőnek, így a Magyar Honvédségnek is stratégiai érdeke, hogy megfelelő lőszertartalékai legyenek, illetve hogy az utánpótlást is folyamatosan és biztonságosan biztosítani tudja - idézte a honvédelmi minisztert a tárca.
Ennek megfelelően Magyarország csatlakozik az Európai Védelmi Ügynökség (EDA) 7 éves lőszerbeszerzési keretprogramjához, amely az európai igények összegyűjtésével közösen koordinálja a beszerzési folyamatokat - jelentette be Szalay-Bobrovniczky Kristóf.
Magyarország ezen keresztül tudja biztosítani a jobb hozzáférést és az olcsóbb árakat a Magyar Honvédség stratégiai lőszerigényére - írták, vagyis csak saját részre vásárolnak lőszereket, és nem Ukrajna számára.
A miniszter hangsúlyozta:
Ukrajna katonai támogatásával kapcsolatban a magyar kormány álláspontja változatlan,
továbbra is az azonnali tűzszünet és a béketárgyalások megkezdése jelenti az életek mentését és a háború végét, a fegyver- és lőszerszállítás ezzel szemben csak a háború eszkalációját és kiterjesztésének veszélyét eredményezheti.
Magyarország továbbra sem szállít sem fegyvert, sem lőszert Ukrajnának, a keretmegállapodáshoz való csatlakozással a Magyar Honvédség saját stratégiai lőszerigényének kielégítésére vonatkozik. A csatlakozás nem jelent ugyanakkor kizárólagosságot a lőszerbeszerzéseink tekintetében - tette hozzá.
A tárca álláspontja szerint
a közös európai lőszerbeszerzés egyúttal a jövőben elkészülő magyarországi lőszergyár piacainak megteremtéséhez is hozzájárul.
A honvédelmi miniszter megismételte: Magyarország tehát a fegyverszállításban nem vesz részt, ugyanakkor minden olyan, a tagállami védelmi eszközöket, kapacitásnövelést szolgáló felkészülésben aktívan részt veszünk, ami akár a NATO védelmi képességeit erősíti meg, akár pedig a magyar hadsereg jobb felszerelését szolgálja.