Hétfőn Magyarország és Lengyelország vétója miatt az Európai Unió következő hétéves költségvetéséről és a koronavírus-járvány okozta károk helyreállítását célzó alapról sem született döntés. Orbán Viktor szerdai nyilatkozata szerint a jelenlegi javaslat elfogadása után nem lenne akadálya annak, hogy a tagországoknak járó pénzeket a bevándorlás támogatásához kössék, és a migrációt ellenző országokat költségvetési eszközökkel megzsarolják. A kormányfő kiemelte, bármely új tagállamokat büntető mechanizmus bevezetése csak a szerződések egyhangú módosításával lehetséges.
A vétó ügyében az ellenzéki pártok közül először csak a DK és az LMP szólalt meg, ám szerda délelőtt a hat párt elnökei közös nyilatkozat adtak ki.
Az Európai Tanács elnökéhez, az Európai Bizottság elnökéhez és a Tanács soros elnökségéhez címzett felhívásban jelzik, hogy a magyar kormány nem egyenlő Magyarországgal. Úgy vélik, azzal, hogy az Orbán-kormány akadályozza az európai, benne a magyar válságkezelést, az európai és a magyar polgárok érdekeivel és jogos elvárásaival szemben cselekszik.
„A magyar ellenzék pártjainak elnökeiként összeköt bennünket a demokrácia, a jogállamiság, az európai értékek tisztelete. Közös értékeink köteleznek bennünket arra, hogy együttes erővel szerezzünk érvényt mielőbb a jog uralmának hazánkban” – írják.
A pártelnökök arra is felhívják a figyelmet, hogy
a járvány és a gazdasági válság okozta súlyos helyzetben a magyar embereknek és vállalkozásaiknak is szükségük van az Európai Unió helyreállítási támogatására.
Arra hívják az Európai Unió intézményeit és tagállami kormányait, találjanak megoldást arra, hogy „az Orbán-kormány önzése ne lehessen akadálya az európai és a magyar gazdasági válság megoldásának, és a biztonságukat, egzisztenciájukat féltő magyar polgárok és vállalkozások mielőbb hozzájuthassanak az Európai Unió által Magyarországnak szánt támogatáshoz.”
A dokumentumot aláírta Gyurcsány Ferenc (DK), Jakab Péter (Jobbik), Schmuck Erzsébet és Kanász-Nagy Máté (LMP), Fekete-Győr András (Momentum), Kunhalmi Ágnes és Tóth Bertalan (MSZP), valamint Szabó Tímea és Karácsony Gergely (Párbeszéd).
- Varga Judit: nem Magyarországé és Lengyelországé a felelősség
- Orbán Viktor: a jogállami kitétellel a migrációt ellenző országokat akarják zsarolni
- Jogállamisági vita: sem az EU, sem a lengyel, sem a magyar álláspont nem mozdul
- Többféle forgatókönyv jöhet a magyar és lengyel vétó után
- Varga Judit: minden a német elnökség kezében van